Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wcześniej większościowe udziały w firmach obsługujących bocznice w Puławach i Kędzierzynie-Koźlu miał koncern CTL Logistics, a Azoty miały pakiety mniejszościowe. Jednocześnie chemiczna grupa przejęła od CTL Logistics obsługę bocznicy w Policach – przejmując niezbędne do tego wyposażenie oraz pracowników.
Konsolidacja w grupie usług bocznicowych ma usprawnić działania w obszarze logistyki. Dzięki integracji roczne przychody grupy mają wzrosnąć o około 60 mln zł, a koszty powinny się obniżyć o 8–9 mln zł. Spółka szacuje, że obsługiwane przez nią bocznice dokonują operacji dotyczących niemal 6,5 mln ton różnego rodzaju ładunków rocznie, przy czym najwięcej w Puławach. Przy procesach tych zatrudnionych jest ponad 780 osób. Spółki obsługujące bocznice mają do dyspozycji 34 lokomotywy i niemal 1,5 tys. wagonów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dziś naczelnym celem zarządu jest uczynienie spółki zdolną do wypracowywania zysków. Szans na poprawę jej kondycji upatruje m.in. w pozytywnych zmianach w otoczeniu rynkowym oraz we wzroście sprzedaży eksportowej.
Płocki koncern nie jest już zainteresowany nabyciem całości ani części udziałów w GA Polyolefins. Jakaś forma współpracy nadal jest jednak możliwa. Na te informacje akcjonariusze Azotów zareagowali wyprzedażą walorów chemicznej spółki.
Ma ona wynikać głównie z normalizacji cen gazu ziemnego oraz wzrostu ceł na nawozy sprowadzane do UE z Rosji i Białorusi. Nadal problemem będzie jednak import z Algierii, Nigerii, Egiptu, Bliskiego Wschodu oraz z USA i Chin.
Koncern zapewnia, że jest w zaawansowanej fazie negocjacji, dzięki którym powinien wypracować systemowe i długofalowe rozwiązania restrukturyzacyjne w grupie, tak aby można było skupić się na działalności biznesowej.
To następstwo podpisanego porozumienia ugodowego, które kończy kilkuletni spór związany z realizacją inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.
Nowym szefem Azotów został Andrzej Skolmowski. Chce skupić się na osiągnięciu porozumienia z instytucjami finansującymi, odzyskaniu długofalowej stabilności finansowej oraz restrukturyzacji operacyjnej całej grupy.