Czysty zarobek wyniósł niespełna 4 mln zł i był o jedną czwartą niższy niż rok wcześniej. Firma wyjaśnia, że jej wyniki nadal były obciążone problemami związanymi z osiągnięciem pełnych mocy produkcyjnych na nowej linii do wytwarzania folii i laminatów PET w Berlinie. W rezultacie do dziś nie dokonano jej kontraktowego odbioru. Jednocześnie w I kwartale ceny surowców – z wyjątkiem płatków PET – pozostawały na nieco niższym poziomie niż rok wcześniej. Poza tym zmniejszenie się różnicy między cenami nowego surowca PET (produkowanego z ropy) a cenami płatków pochodzących z recyklingu, które grupa stosuje w produkcji, obniżyło jej przewagę konkurencyjną na rynku. Negatywny wpływ na zyski miał też wzrost kosztów ogólnych i sprzedaży oraz odpisy aktualizacyjne.

Według zarządu kolejne okresy mogą przynieść grupie poprawę wyników, w tym rentowności. – Liczymy, że zauważalny w II kwartale wzrost cen surowców ropopochodnych nie zahamuje obserwowanego w I kwartale wzrostu marży. Jednym z warunków poprawy wyników finansowych jest ustabilizowanie ponoszonych przez grupę kosztów pracy i energii, co w przypadku dalszego wzrostu kosztów spowoduje konieczność dalszego wzrostu produktywności – twierdzi Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu.

Istotny wpływ na przyszłe wyniki grupy będzie miało m.in. utrzymanie w Europie porozumień z Schengen, określenie warunków brexitu i zagrożenia wynikające z ryzyka powstania Europy różnych prędkości. Ergis zwraca też uwagę, że duży wpływ na jego wyniki ma kurs euro. Dla grupy bardziej korzystny jest jego wzrost, gdyż duża część sprzedaży realizowana jest w eksporcie. Ponadto o zyskach nadal mogą decydować ceny surowców.

Trzeba też pamiętać, że w spółce trwa analiza strategicznych opcji rozwoju. W grę wchodzi zarówno pozyskanie partnera kapitałowego, rozwój poprzez akwizycje, jak i sprzedaż części biznesu lub przeprowadzenie transakcji o innym charakterze, w tym rozważane jest opuszczenie rynku regulowanego. Do dziś żadna decyzja nie została podjęta i nie ma pewności, czy i kiedy to się stanie. Zarząd chce podsumować działania w tym zakresie najpóźniej w sprawozdaniu za 2019 r. TRF