Działania w krótkim terminie koncentrują się m.in. na zakupach w okresie spadków cen tworzyw sztucznych oraz niskich kursów walut, w których są rozliczane transakcje. Z kolei w umowach dotyczących sprzedaży opakowań Suwary starają się wprowadzać klauzule pozwalające na zmianę ich cen w zależności od notowań surowców. Kolejne działania koncentrują się na wydłużaniu terminów płatności za surowce, wdrażaniu technologii pozwalających na zmniejszenie ich zużycia na jednostkowy wyrób oraz poszukiwaniu nowych źródeł dostaw.

W długim okresie Suwary chcą tworzyć grupy zakupowe, co pozwoliłby na uzyskiwanie od dostawców większych rabatów niż obecnie. Firma stawia też na wzrost eksportu, pozyskiwanie nowych odbiorców, poszerzenie oferty i wprowadzenie do produkcji wyrobów o stosunkowo wysokiej marży. Ponadto myśli o modernizacji posiadanych maszyn, urządzeń i technologii oraz inwestycjach w nowoczesny park maszynowy. W najbliższym czasie duży wpływ na kondycję grupy będą miały też rosnące koszty pracy, koniunktura gospodarcza i konkurencja w branży.

Z danych opublikowanych za I kwartał roku obrotowego 2019/2020 (rozpoczął się 1 października) wynika, że kondycja finansowa grupy uległa poprawie. Wprawdzie przychody spadły w ujęciu rok do roku o 8,3 proc., ale za to firma wyszła na plus. W tym czasie zanotowała 1,1 mln zł czystego zarobku, podczas gdy rok wcześniej miała 1 mln zł na minusie. To zarówno konsekwencja ograniczenia strat ze sprzedaży opakowań, jak i zwiększenia zysków ze sprzedaży tzw. kartuszy.

GG Parkiet

Giełdowi inwestorzy pozytywnie zareagowali na te dane, czego efektem był na ostatnich sesjach istotny wzrost kursu akcji spółki. TRF