Złote portfele: Najlepszy wynik w kategorii fundusz polskich papierów dłużnych

Dla rynku obligacji, przede wszystkim skarbowych, ubiegły rok był czasem wzlotów i upadków. Pierwsze tygodnie 2022 r. były dość spokojne, choć coraz więcej mówiło się o zaskoczeniach inflacyjnych. Tempo wzrostu cen przyspieszyło w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Rentowności polskich obligacji dziesięcioletnich wzniosły się szybko w okolice 5 proc., co oczywiście oznaczało spadek cen.

Publikacja: 14.03.2023 21:00

Złote portfele: Najlepszy wynik w kategorii fundusz polskich papierów dłużnych

Foto: parkiet.com

Do połowy czerwca trend ten utrzymywał się. Po osiągnięciu około 8 proc. nastroje na rynku odwróciły się i w sierpniu oprocentowanie spadło nawet poniżej 5,5 proc. Kolejna fala przeceny pojawiła się w następnych tygodniach, doprowadzając dochodowość papierów dziesięcioletnich nawet powyżej 9 proc. w połowie października. Pozostała część ostatniego kwartału 2022 r. przyniosła znaczną poprawę, dzięki której około połowy funduszy dłużnych zdołało nawet wyjść nad kreskę.

Ostatecznie najlepszym funduszem polskich obligacji został Rockbridge Obligacji 2, wypracowując 11,79-proc. stopę zwrotu. Funduszem zarządza Witold Chuść, który podczas gali 30 marca odbierze statuetkę Złotego Portfela od „Parkietu”. Trzeba jednak przyznać, że droga do sukcesu Rockbridge Obligacji 2 była dość kręta, a amplituda wahań wycen jednostek uczestnictwa raczej niespotykana w przypadku rozwiązań dłużnych. Fundusz ten w ubiegłym roku potrafił wypracowywać miesięcznie nawet dwucyfrowe zyski, ale też zawodzić uczestników w trudniejszych warunkach rynkowych. Niemal przez cały rok jego wynik był jednak wyższy od średniej w grupie porównawczej.

Na wyróżnienie za ubiegły rok zasłużył także Superfund Obligacyjny, który zakończył 2022 r. z wynikiem 7,67 proc. Za tym osiągnięciem stoi Filip Nowicki. Na podium zmieścił się jeszcze Pekao Konserwatywny, który dał uczestnikom 6,66 proc. zysku. Funduszem kieruje Łukasz Tokarski, zastępca dyrektora zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi, Pekao TFI.paan

materiały prasowe

fot. mat. prasowe

Byki i Niedźwiedzie
Złote Portfele po raz 19. dla mistrzów zarządzania inwestycjami [relacja wideo]
Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie już po raz 30. Tak nagradzaliśmy zwycięzców [relacja wideo]
Byki i Niedźwiedzie
Gala „Parkietu”, czyli najbardziej byczy wieczór roku
Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie – lista nagrodzonych
Byki i Niedźwiedzie
Złote Portfele – lista nagrodzonych
Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele „Parkietu”. Kto otrzymał nagrody?