Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2023

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży przez deweloperów notowanych na giełdzie. Na szerokim rynku odbicie.

Publikacja: 04.04.2023 10:11

Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2023

Foto: materiały prasowe

W IV kwartale ub.r. sprzedaż mieszkań odbiła od dna zanotowanego w III kwartale. W I kwartale br. tendencja się utrzymała. Według wstępnych szacunków JLL, w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali (umowy rezerwacyjne, deweloperskie i przedwstępne) 11,4 tys. mieszkań, o ponad jedną trzecią więcej kwartał do kwartału i o blisko 10 proc. więcej rok do roku.

Więcej transakcji to pokłosie m.in. zakończenia podnoszenia stóp procentowych NBP. Ponadto w lutym br. KNF zgodziła się na złagodzenie rekomendacji S. Rząd zapowiedział też program Bezpieczny Kredyt dla nabywców pierwszych lokali. To skłania część potencjalnych beneficjentów do rezerwowania lokali już teraz - o ile deweloperzy pójdą na rękę. Z kolei ci, którzy na program nie mogą liczyć, a dotychczas wahali się czy kupić mieszkanie, przyspieszają decyzję bojąc się wzrostu cen.

Wciąż problemem na rynku pierwotnym jest jest podaż. Mimo powracającego popytu deweloperzy wcale nie rwą się do uruchamiania inwestycji - dopóki Bezpieczny Kredyt nie przyjmie kształtu ustawy.

Dane przekazywane przez deweloperów będziemy aktualizować na bieżąco.

Cordia Polska

Notowany na Catalyst deweloper w I kwartale br. sprzedał (umowy deweloperskie i przedwstępne) 57 lokali, o 30 proc. mniej kwartał do kwartału i 3 proc. mniej rok do roku.

- To wynik, którego się spodziewaliśmy i który jest zgodny z założeniami naszego planu sprzedaży. Spadek liczby sprzedanych mieszkań w stosunku do poprzednich okresów jest w dużej mierze determinowany niską ofertą - zastrzega Tomasz Łapiński, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska. – W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. mieliśmy mniej lokali na sprzedaż niż w jakimkolwiek innym kwartale w latach 2021-2023. Biorąc to pod uwagę, wynik jest dla nas satysfakcjonujący. Mamy przy tym nadzieję na pewne ożywienie, które już widzimy w biurach sprzedaży. Część odwiedzających bada rynek przed wejściem w życie programu "Bezpieczny Kredyt", ale ci, którzy nie będą mieli szans na skorzystanie z programu i obawiają się wzrostów cen, decydują się na zakup  już teraz. Wyniki sprzedaży deweloperów w siedmiu największych miastach Polski wyraźnie wskazują na trend wzrostowy, który daje nadzieję na lepsze wyniki w kolejnych miesiącach - podsumowuje.

Inpro

Trójmiejski deweloper w I kwartale br. sprzedał (umowy rezerwacyjne, przedwstępne i deweloperskie) 167 lokali, o 18 proc. więcej kwartał do kwartału i 106 proc. więcej niż rok wcześniej.  

Ronson

Budujący w kilku aglomeracjach, notowany na Catalyst deweloper, w I kwartale sprzedał (umowy deweloperskie i przedwstępne) 223 mieszkania, o 55 proc. więcej kwartał do kwartału i 125 proc. więcej niż w słabym I kwartale 2022 r.

– Porównanie wyników kwartał do kwartału pokazuje wyraźną poprawę warunków rynkowych, ale też nastrojów klientów. Zakładam, że jest to związane z kolejnymi decyzjami RPP dotyczącymi nie podnoszenia stóp procentowych, czy zapowiedziami rządu na temat ułatwień takich jak kredyt na 2 proc. Myślę też, że klienci doskonale rozumieją, że inwestowanie w nieruchomości chroni wartość pieniądza, zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji. Wyrazem tego jest zwiększony popyt, na który już teraz odpowiadamy solidnym uzupełnieniem podaży. Widzimy już znaczne odbicie rynkowe i spodziewamy się, że ta dynamika będzie się utrzymywać, a II kwartał 2023 r. będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący pod względem wyników – skomentował prezes Boaz Haim.

Unidevelopment

Budująca w kilku miastach spółka z giełdowej Grupy Unibep w I kwartale br. sprzedała (umowy deweloperskie i przedwstępne) 107 lokali. To o 4,5 proc. mniej niż rok wcześniej, a wobec IV kwartału ub.r. o 66 proc. mniej (lub 215 proc. więcej korygując o transakcję z inwestorem PRS).

– W I kwartale zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania mieszkaniami w porównaniu do ostatniego kwartału 2022 r. Szczególnie wyraźne ożywienie w naszych biurach sprzedaży odnotowaliśmy w marcu. W kolejnych kwartałach planujemy rozpocząć budowę nowych inwestycji i dalszych etapów obecnie realizowanych projektów, by wykorzystać widoczny potencjał rynku - skomentował Zbigniew Gościcki, prezes Unidevelopmentu. 

„W I kwartale br. Unidevelopment prowadził sprzedaż w ramach sześciu projektów, co przełożyło się na 352 mieszkania dostępnych w ofercie na koniec marca 2023 roku. Na koniec podsumowywanego okresu w ramach realizowanych inwestycji, grupa miała zawartych 17 umów rezerwacyjnych” – podał Unibep w komunikacie. Giełdowa firma dodała, że intencją, jeśli chodzi o działalność deweloperską grupy, jest wykorzystanie potencjału rynków mieszkaniowych w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i Radomiu oraz dalsze wzmacnianie pozycji w tych miastach. W związku z widocznym od początku 2023 r. ożywieniem w sektorze mieszkaniowym, w kolejnych kwartałach Unidevelopment planuje rozpoczęcie budowy nowych inwestycji, co pozwoli dostosować ich liczbę do bieżącej sytuacji w branży deweloperskiej.

JHM Development

Budująca w kilku miastach, w tym poza aglomeracjami, spółka córka giełdowego Mirbudu w I kwartale br. sprzedała (umowy deweloperskie i przedwstępne) 72 lokale, o 10 proc. mniej rok do roku i 29 proc. mniej kwartał do kwartału.

Wikana

Budująca w południowo-wschodniej Polsce firma w I kwartale br. sprzedała (umowy deweloperskie i przedwstępne) 38 lokali, o 52 proc. więcej kwartał do kwartału, ale o 57 proc. mniej niż rok wcześniej.

Spravia

Dawny Budimex Nieruchomości w I kwartale br. znalazł nabywców (umowy deweloperskie i przedwstępne) na 136 mieszkań, o 56 proc. mniej kwartał do kwartału i 40 proc. mniej rok do roku.

Dekpol Deweloper

Spółka zależna giełdowego Dekpolu w I kwartale br. sprzedała (umowy rezerwacyjne, przedwstępne i deweloperskie) 93 lokale, o 33 proc. więcej rok do roku i 18 proc. więcej kwartał do kwartału.

- Sprzedaż ponad 90 lokali jest zgodna z naszymi planami na ten okres. Nasza oferta jest szeroka i sukcesywnie dostosowywana do zmian zachodzących na rynku. Mamy w portfelu zarówno lokale w standardzie popularnym w zróżnicowanych lokalizacjach i o zróżnicowanych powierzchniach, jak i lokale w wyższym standardzie, w tym apartamenty wakacyjne. Oczywiście rynek pozostaje wymagający w związku z wysokim poziomem stóp procentowych i inflacją, które ograniczają zdolność do zakupu mieszkania dla tych, którzy muszą na ten cel zaciągnąć kredyt. Z drugiej strony zawsze przeważającą grupą naszych klientów byli ci „gotówkowi”, którzy chcą chronić i pomnażać swój kapitał inwestując w nieruchomości – skomentował prezes dewelopera Sebastian Barandziak. - Ostatnie miesiące pokazują, że sytuacja na rynku nieruchomości unormowała się i zaczynają być widoczne pierwsze pozytywne sygnały od strony popytu. Dodatkowym pozytywnym impulsem dla sektora mieszkaniowego w średnim terminie powinny być zapowiadane rządowe programy wsparcia dla kredytobiorców. Śledzimy to, co dzieje się w otoczeniu makro i legislacji, żeby jak zawsze być dobrze przygotowanym od strony ofertowej. Pod tym kątem patrzymy także na nasz bank ziemi – chcemy optymalnie wykorzystać te nieruchomości, które już mamy, a także dołączać do niego kolejne działki z potencjałem. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki i analizując trendy po pierwszym kwartale pozostajemy umiarkowanie optymistyczni, co pozwala nam podtrzymać cele, jakie postawiliśmy sobie na rok 2023 – dodał. Firma liczy w tym roku na sprzedaż 430 lokali wobec 341 rok wcześniej i 490 w 2020 r. na koniec marca Dekpol Deweloper miał w ofercie 714 lokali.

Victoria Dom

Notowany na Catalyst deweloper w I kwartale br. sprzedał (umowy rezerwacyjne, deweloperskie i przedwstępne) nabywcom indywidualnym 366 mieszkań. To o 54 proc. więcej kwartał do kwartału, a rok do roku 43 proc. (18 proc. uwzględniając sprzedaż 55 lokali nabywcom instytucjonalnym).

- Jesteśmy zadowoleni ze stopniowego odbudowywania się popytu. Obserwujemy duży ruch na rynku i rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań zarówno przez klientów inwestycyjnych jak i finalnych użytkowników mieszkań. Od początku IV kw. 2022 r. z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba transakcji, co napawa nas optymizmem w perspektywie kolejnych okresów – powiedział wiceprezes Waldemar Wasiluk. - Pracujemy w okresie dużej zmienności zarówno po stronie nastrojów klientów, ale i również po stronie cen produkcji mieszkaniowej. Nawet ustępująca inflacja wpływać będzie na wzrost kosztów budowy i cen lokali. Zasadniczo w ciągu ostatnich czterech kwartałów ceny na rynku mieszkań były bardzo stabilne, a realna wartość mieszkań spadła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o około 10-15 proc.– dodał.

Victoria buduje w Warszawie i Krakowie, na celowniku ma Trójmiasto. Grupa działa też w Berlinie i Lipsku – nie wlicza tego jednak do podawanych statystyk sprzedaży.

Robyg

Notowany na Catalyst i budujący w kilku aglomeracjach Robyg w I kwartale br. sprzedał (umowy deweloperskie i przedwstępne) 736 lokali, o 47 proc. więcej kwartał do kwartału i 23 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dodatkowo Vantage Development, spółka którą z Robygiem łączy wspólny zarząd i właściciel, niemiecki TAG Immobilien, sprzedała 78 lokali. Biznes Vantage skoncentrowany jest jednak na budowie mieszkań do platformy PRS Vantage Rent – obecnie liczy ona 2,1 tys. lokali, a do końca roku ma to być 3 tys.

- Wyniki sprzedaży w I kwartale 2023 r. są bardzo obiecujące. Widzimy początek pozytywnego trendu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, co powinno zostać wzmocnione dzięki rządowym programom oraz coraz lepszej dostępności kredytów. Obecnie prawie 70 proc. klientów kupuje mieszkania za gotówkę, ale i tak popyt jest znaczący. Dlatego cały czas apelujemy o przyspieszenie procedur administracyjnych, bo to kluczowy czynnik hamujący podaż i rozpoczynanie kolejnych inwestycji – skomentował Eyal Keltsh, prezes Robyga.

Develia

Budujący w kilku aglomeracjach deweloper w I kwartale br. sprzedał (umowy deweloperskie i przedwstępne) 533 mieszkania, o 30 proc. więcej kwartał do kwartału i o 12 proc. mniej rok do roku. Na koniec marca spółka miała zawarte 172 umowy rezerwacyjne.

- Porównując wyniki za pierwszy kwartał br. z wynikami odpowiednio za III i IV kwartał ubiegłego roku, widzimy wzrosty, co potwierdza, że początek 2023 r. to kontynuacja odbicia rynku, które obserwujemy od października. Ruch w naszych biurach sprzedaży jest większy i odnotowujemy więcej transakcji kredytowych. Z miesiąca na miesiąc widzimy również poprawę w wynikach sprzedaży, co może być dobrym prognostykiem na kolejne kwartały - skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii.

Echo Investment i Archicom

Budująca w kilku miastach grupa w I kwartale br. sprzedała (umowy deweloperskie i przedwstępne) 374 mieszkania, o prawie 20 proc. więcej kwartał do kwartału i o 45 proc. mniej niż w bardzo udanym I kwartale 2022 r.

Samo Echo znalazło nabywców na 116 lokali, o 11 proc. mniej kwartał do kwartału i o 69 proc. mniej niż rok wcześniej. Notowany wciąż oddzielnie na GPW wrocławski Archicom sprzedał 258 lokali, o 42 proc. więcej niż w IV kwartale ub.r. i o 23 proc. mniej rok do roku.

– Obserwujemy wyraźną tendencję wzrostową. Rynek mieszkaniowy, mimo trudnych warunków, jest aktywny. Od sierpnia ubiegłego roku w każdym miesiącu widzimy rosnącą liczbę transakcji oraz wzrost zainteresowania klientów. Świadczy to o sile tego rynku, zaufaniu klientów do inwestowania w nieruchomości, a także do największych i najsilniejszych firm, jak Echo Investment i Archicom – skomentował prezes Nicklas Lindberg. - Dlatego inwestujemy w kolejne projekty. Jest to dla nas istotne też ze względu na to, że na wyniki sprzedaży w I kwartale wpływ miała niewielka liczba mieszkań w naszej ówczesnej ofercie. Obecnie w ofercie mamy ponad 1,2 tys. mieszkań, a w 2023 r. planujemy rozpocząć budowę około 2,5 tys. kolejnych, w związku z tym spodziewamy się znaczącego wzrostu sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku – dodał. Wówczas grupa znalazła nabywców na 1,5 tys. lokali wobec blisko 3 tys. rok wcześniej. Tegoroczna inwestycyjna ofensywa ma objąć głównie Wrocław (37 proc.) i Warszawę (33 proc.).

Lokum Deweloper

Budująca we Wrocławiu i Krakowie spółka w I kwartale br. sprzedała (umowy deweloperskie i przedwstępne) 156 mieszkań, prawie tyle samo, ile w IV kwartale br. i o 114 proc. więcej niż w słabym z powodu uszczuplonej oferty I kwartale ub.r. Na koniec marca spółka miała zawarte 72 umowy rezerwacyjne.

- Rok 2023 rozpoczęliśmy z atrakcyjną ofertą opartą na gotowych mieszkaniach oraz lokalach, których budowa zakończy się za kilka miesięcy. W I kwartale obserwowaliśmy stopniowy, ale coraz wyraźniejszy powrót klientów, którzy zakup nowego lokum finansują z pomocą kredytu hipotecznego. Ma to w dużej mierze związek ze stabilizacją wysokości stóp procentowych oraz rekomendacją KNF łagodzącą bufor ostrożnościowy przy badaniu zdolności kredytowej. Wpływ na zachodzące na rynku zmiany bez wątpienia ma też zapowiadany program „Bezpieczny kredyt”. Chociaż nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów i ostatecznego brzmienia tego programu, już teraz widzimy zainteresowanie potencjalnych nabywców. Propozycja rządowego wsparcia przekłada się też na mobilizację tych klientów, którzy nie będą mogli z niego skorzystać i przez to przyspieszają swoje plany zakupowe, tak by móc je zrealizować zanim na rynek mieszkaniowy wkroczą beneficjenci programu – przez co oferta dostępnych na rynku mieszkań zostanie znacząco uszczuplona, a ceny pójdą w górę – skomentował Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper. 

Dom Development

Obecna w czterech aglomeracjach grupa w I kwartale br. sprzedała (umowy rezerwacyjne, deweloperskie i przedwstępne) 914 mieszkań, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej i 25 proc. mniej kwartał do kwartału. Jeśli jednak pominąć debiutancką transakcję z nabywcą instytucjonalnym z IV kwartału ub.r. (397 mieszkań, będzie to rozliczane jak kontrakt budowlany, nie sprzedaż lokali), Dom Development w I kwartale br. zwiększył sprzedaż kwartał do kwartału o 21 proc. i zanotował wynik najlepszy od IV kwartału 2021 r.

- Poprawa sytuacji na rynku mieszkaniowym, która rozpoczęła się pod koniec ub.r., była kontynuowana w I kwartale br. Obserwujemy pewne symptomy stabilizacji. Stopy procentowe przestały rosnąć od kilku miesięcy, co w efekcie zmniejszyło poczucie niepewności wśród potencjalnych klientów i zachęciło ich do zakupu mieszkań. Dzięki sprawnemu uruchamianiu nowych projektów, realizowanych zgodnie z założonym harmonogramem oraz atrakcyjnej, dobrze zdywersyfikowanej i dostosowanej do potrzeb rynkowych ofercie, grupa utrzymała wysoki poziom sprzedaży – zaznaczył prezes Jarosław Szanajca.

- Popyt na rynku mieszkaniowym, w szczególności w segmencie popularnym, został zwiększony przez złagodzenie wymogów KNF w zakresie oceny zdolności kredytowej, głównie dla kredytów średnioterminowych o stałym oprocentowaniu. W efekcie, w I kwartale 2023 roku transakcje sfinansowane kredytem hipotecznym, stanowiły 40 proc. naszej sprzedaży, w porównaniu do 32 proc. w IV kwartale ub.r. i średnio 30 proc. w całym 2022 r. – dodał wiceprezes Leszek Stankiewicz. - Propozycje rządowe, takie jak program „Bezpieczny kredyt”, mogą wspierać przyszły popyt, a jednocześnie już w tej chwili ta zapowiedź skłania potencjalnych klientów do szybszych decyzji, z uwagi na obawę przed rosnącymi cenami w II połowie 2023 r. W czasach inflacji i silnego rynku wynajmu, nieruchomości mieszkalne nadal przyciągają inwestorów. Dom Development, działający głównie w preferowanym przez takich inwestorów segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie, w dalszym ciągu jest beneficjentem tej sytuacji – podkreślił.

Marvipol

W I kwartale br. deweloper sprzedał (płatne rezerwacje, umowy deweloperskie i przedwstępne) 107 lokali, o 95 proc. kwartał do kwartału i 60 proc. więcej rok do roku. Sprzedaż w skali trzech miesięcy wróciła do trzycyfrowego poziomu pierwszy raz od IV kwartału 2021 r.

Spółka podała też, że wartość sprzedanych lokali wyniosła 80,5 mln zł - to o 112 proc. więcej kwartał do kwartału i o 52 proc. więcej niż rok wcześniej.

Atal

Budujący w siedmiu aglomeracjach deweloper w I kwartale 2023 r. sprzedał (umowy deweloperskie i przedwstępne) 406 mieszkań, o 46 proc. mniej niż w mocnym kwartale rok do roku ale i o prawie 6 proc. więcej kwartał do kwartału. W całym roku spółka liczy na znalezienie podobnej liczby nabywców, co w 2022 r. Wtedy sprzedała blisko 2,1 tys. lokali, o 50 proc. mniej niż w rekordowym 2021 r. Na koniec marca spółka miała zawartych 246 umów rezerwacyjnych.

- Zgodnie z naszymi przewidywaniami w marcu br. obserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie potencjalnych nabywców naszą ofertą. Klienci najczęściej pytali o lokale z inwestycji, których zakończenie prac budowlanych ma nastąpić do 12 miesięcy. Spodziewamy się, że od wiosny, ze względu m.in. na łagodniejszą politykę banków w kontekście hipotek, nasz autorski program „Czas na mieszkanie” oraz zapowiedzi nowego rządowego programu wsparcia, kontraktacja powinna być wyższa niż dotychczas - powiedział Zbigniew Juroszek, prezes Atalu. Program „Czas na mieszkanie” umożliwia klientom wpłatę 20 proc. ceny, która jest gwarantowana.

Murapol

Znajdujący się poza rynkiem kapitałowym, budujący w kilkunastu miastach deweloper w I kwartale br. sprzedał (płatne rezerwacje, umowy deweloperskie i przedwstępne) 862 mieszkania. Z uwagi na zmianę sposobu publikacji danych od tego roku (wcześniej sprzedaż liczona była umowami deweloperskimi i przedwstępnymi) nie da się określić zmiany kwartał do kwartału i rok do roku. 

- W 2023 r. liczymy na utrzymanie stabilnej sprzedaży mieszkań w segmencie detalicznym na poziomie zbliżonym do ostatnich lat. Sytuacja na rynku jest nadal bardzo wymagająca i taka pozostanie, dopóki nie poprawi się dostępność kredytów, a klienci nie będą mieć poczucia przewidywalności płaconych rat - mówi Nikodem Iskra, prezes Murapolu. W I kwartale br. klienci kredytowi odpowiadali za 46 proc. transakcji, klienci gotówkowi za 54 proc. 

Prezes podkreśla, że program „Bezpieczny kredyt” nie będzie powszechny, dlatego dla deweloperów będzie umiarkowanym czynnikiem poprawiającym sprzedaż mieszkań, m.in. z uwagi na jego skalę. - Szacuje się, że w 2023 r. z programu skorzysta około 10 tys. klientów wobec 126 tys. udzielonych standardowych kredytów w słabym 2022 r. i 256 tys. w 2021 r. - powiedział Iskra.

Murapol będzie kontynuować w 2023 r. sprzedaż mieszkań na rynek PRS, ale nie ujawnia skali. - W I kwartale nie raportowaliśmy takiej sprzedaży, ale do końca roku będzie ona realizowana i ujawniona w wynikach kolejnych okresów. Sektor PRS co do zasady jest komplementarny do sektora mieszkaniowego. Zwłaszcza w okresie wysokich stóp procentowych i ograniczonej dostępności kredytów z tego zasobu chętnie korzystają osoby, które nie posiadają z różnych względów własnego lokum - powiedział Iskra.

Budownictwo
Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom: Publiczna oferta obligacji w styczniu
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Budownictwo
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym
Budownictwo
BM mBanku poleca akcje czterech deweloperów mieszkaniowych
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Budownictwo
Ministra funduszy nie odpuszcza deweloperom. Wniosek do UOKiK
Budownictwo
Adamietz zbuduje hotel Marvipolu w Gdańsku