W przyszłym roku na rynek najmu trafią pierwsze mieszkania, które Ronson buduje do tworzonej z partnerami finansowymi platformy PRS – będzie to 100 lokali we flagowym projekcie Ursus Centralny.

Platforma będzie uzupełniającym biznesem Ronsona. Firma w tym roku liczy na sprzedaż około 700 mieszkań Kowalskim. W I kwartale br. podpisała 99 umów, o 72 proc. mniej niż w bardzo mocnym I kwartale 2021 r. i o 11 proc. mniej kwartał do kwartału. Spadek to efekt kurczenia się zdolności kredytowej nabywców z powodu wzrostu stóp oraz obaw o rozwój sytuacji w Ukrainie. – Jak na początku pandemii klienci potrzebują czasu, żeby przystosować się do nowych okoliczności. My jednak nie zwalniamy, w najbliższym czasie planujemy rozpocząć dziesięć projektów liczących 1,03 tys. lokali – zapowiedział prezes Boaz Haim.

Notowany już tylko na Catalyst deweloper w I kwartale br. zaksięgował 112,3 mln zł przychodów, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej, dzięki przekazaniu 283 mieszkań, o 53 proc. więcej niż rok wcześniej. Marża brutto ze sprzedaży zwiększyła się z 18,9 proc. do 22,4 proc., zysk urósł mocniej niż sprzedaż, o 46 proc., do 25,2 mln zł. Potencjał przekazań na kolejną część roku to 48 mieszkań gotowych, z których na koniec marca 19 było sprzedanych, oraz 677 w projektach do ukończenia w tym roku (w większości w IV kwartale), z których na koniec marca 546 miało już nabywcę.

Na Catalyst notowane są dwie serie papierów dewelopera o wartości po 100 mln zł każda. Pierwsza zapada w kwietniu 2024 r., a druga rok później.