Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
66 proc., czyli najwięcej w historii badań GUS, przedsiębiorstw budowlanych wskazuje koszty materiałów jako barierę rozwojową
W 2021 r. produkcja budowlano-montażowa w Polsce – w cenach stałych, zrealizowana przez przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej dziewięciu osób – wzrosła rok do roku o 3,2 proc. Tymczasem styczeń 2022 r. przyniósł wzrost o niemal 21 proc., najmocniejszy od jesieni 2018 r. Dość powiedzieć, że ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się wzrostu o 4,6 proc.
Jeśli chodzi o kubaturówkę, wzrost rok do roku sięgnął aż 39 proc. O niecałe 8 proc. zwiększyła się produkcja budowalno-montażowa liczona dla inwestycji infrastrukturalnych. Budownictwo specjalistyczne zanotowało prawie 15-proc. zwyżkę rok do roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W I półroczu Ronson Development sprzedał 183 mieszkania. Całkowite przychody spółki ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych to 261 mln zł.
Przychody elektroinstalacyjnej grupy będą rosły wraz z rozbudową portfela zleceń. Co z zyskami?
Budownictwo społeczne, na które stawia rząd po rekonstrukcji, ma bardzo niewielki udział w kształtowaniu rynku mieszkaniowego. Dominują inwestycje z nastawieniem na zysk.
Bank pożyczył prawie 180 mln zł na rozwój platformy Student Space. Pierwsze domy studenckie ruszą w tym roku akademickim.
Na rynku budownictwa kubaturowego postępowań też jest mniej, a konkurencja o kontrakty duża. Ten rok zapowiada się jako bardzo podobny do poprzedniego, nie widzimy szans na jakiś przełom – mówi Agnieszka Głowacka, wiceprezeska Grupy Erbud.
Inwestycje prywatne stoją, publiczni zamawiający mają mocarstwowe plany, ale nie widać tego w tempie rozpisywania przetargów. Giełdowi generalni wykonawcy mają zapas, by przeczekać najtrudniejszy moment – branżowy indeks trzyma się blisko maksimów.