Deweloper biurowy ruszył z ofertą publiczną obligacji. Cavatina Holding chce pozyskać do 50 mln zł, czyli jedną czwartą wartości programu, o którym mówił zatwierdzony w styczniu prospekt. Takie same kwoty pozyskało niedawno od Kowalskich dwóch giełdowych deweloperów: mieszkaniowo-biurowe Echo Investment oraz mieszkaniowo-magazynowy Marvipol.

Z poręczeniem

Zapisy ruszą 14 lutego i potrwają do 25 lutego. Oferującym jest DM Michael/Ström, zapisy będą przyjmować także DM Banku BPS, DM BDM i Noble Securities.

Cena emisyjna obligacji to 1 tys. zł i taka też jest minimalna wartość zapisu. Papiery zostaną wykupione 8 września 2025 r. Cavatina oferuje kupon według formuły WIBOR 6M plus 6 pkt proc. marży – na dziś to 9,7 proc. w skali roku. To więcej niż za dług płaciły Echo (marża 4 pkt proc.) i Marvipol (marża 4,5 pkt proc.).

Na Catalyst są notowane dwie serie papierów Cavatiny. Pierwsza, o wartości 20 mln zł, była wypuszczona w listopadzie 2020 r., a druga, o wartości 20,5 mln zł, w czerwcu 2021 r. W obu przypadkach kupon wynosił WIBOR 6M plus 6,5 pkt proc. marży. Ponadto w marcu ub.r. spółka wypuściła papiery o wartości ponad 23 mln zł, które nie weszły do obrotu na Catalyst, ze stałym kuponem 9 proc. w skali roku, a w listopadzie zebrała 56 mln zł z emisji obligacji z kuponem WIBOR 3M plus 8 pkt proc. marży.

Kolejna różnica wobec ofert Echa i Marvipolu polega na tym, że papiery Cavatiny będą zabezpieczone. Nie hipoteką, a poręczeniem głównego akcjonariusza – podobnie jak wspomniane dwie serie będące w obrocie na Catalyst.

Wiara w rynek

Oferta dla Kowalskich to dywersyfikacja źródeł kapitału. Cavatina z ubiegłorocznego IPO pozyskała 187,5 mln zł brutto, ma też przyjęty program obligacji o wartości do 200 mln zł, które będą proponowane inwestorom kwalifikowanym.

Wpływy z emisji zostaną wykorzystane na finansowanie projektów biurowych, w tym zakup ziemi.

Na portfel nieruchomości ukończonych składa się siedem budynków na różnym poziomie zaawansowania najmu. W realizacji jest jedenaście obiektów – na różnym etapie zaawansowania budowy i najmu – które w większości będą oddawane w tym i przyszłym roku.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

W przygotowaniu jest siedem kolejnych inwestycji, w większości do odpalenia w tym roku.

Czytaj więcej

Cavatina Holding: Obligacje dla detalu

Cavatina specjalizuje się w budowie biur poza Warszawą. Firma zaznacza, że mimo pandemii zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe nie zniknie, a w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat możemy mieć do czynienia z luką podażową, bo część deweloperów ograniczyła inwestycje – z czego Cavatina chce skorzystać.

Według szacunków Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych rynek biurowy powoli rośnie, w 2021 r. na ośmiu głównych rynkach regionalnych wynajęto 595 tys. mkw. biur, o 2,1 proc. więcej rok do roku, a w Warszawie wynajęto z kolei w 2021 r. 645 tys. mkw. biur, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Biurowce w Polsce wciąż cieszą się zainteresowaniem funduszy, według CBRE w 2021 r. wartość inwestycji sięgnęła 1,7 mld euro.