Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2017 00:00 Publikacja: 18.02.2015 05:00
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz
Wzrost sprzedaży nowych mieszkań w Polsce jeszcze nie będzie zbytnio widoczny w wynikach finansowych deweloperów za 2014 r. Największą dynamikę poprawy wyników w 2014 r. pokaże Robyg, z uwagi na rekordową liczbę przekazań mieszkań w IV kw. 2014 (690 lokali). Natomiast, zdaniem analityków, słabo wypadną spółki, które nie miały w ubiegłym roku wysokich poziomów przekazań, np. JW Construction Holding.
– W 2015 r. można się spodziewać poprawy wyników spółek, które zwiększą poziomy przekazań, np. Robyga czy Ronsona, oraz deweloperów, którzy przy dość „płaskim" poziomie przekazań mogą skorzystać na potencjalnym wzroście cen, np. Dom Development – prognozuje Krzysztof Radojewski, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych w Noble Securities.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza obniżka stóp to dawka optymizmu, ale wciąż otoczenie rynkowe jest wymagające. Spółka chce sprzedać więcej mieszkań i podtrzymuje zamiar wypłaty dywidendy.
Wciąż mamy rynek kupującego, oferta mieszkań jest wysoka, koszt kredytu też. Murapol stawia na wzrost sprzedaży i utrzymanie wyników.
Chociaż deweloper przekazał klientom znacznie mniej mieszkań, to osiągnął lepsze przychody i bardzo dobrą rentowność. Murapol celuje we wzrost sprzedaży w 2025 r.
Budowlany gigant zawalczy o wzrost przychodów w tym roku. Grupa ma gigantyczny portfel zamówień, ale kontrakty stopniowo, a nie błyskawicznie, będą się przekuwać w przychody i zyski. Mocno zdywersyfikowana firma zarzuca nowe – nomen omen – sieci.
Portfel zamówień na historycznym szczycie, ale jego przekuwanie na przychody i zyski nie będzie błyskawiczne. Cel na ten rok to poprawa względem 2024 r.
Zarysowana na początku kwietnia przez szefa NBP perspektywa obniżek stóp podniosła notowania akcji części deweloperów. W start nowego cyklu, po słabym pod względem sprzedaży mieszkań I kw., wierzą już prawie wszyscy. Jak może wyglądać scenariusz ożywienia?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas