Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wzrost sprzedaży nowych mieszkań w Polsce jeszcze nie będzie zbytnio widoczny w wynikach finansowych deweloperów za 2014 r. Największą dynamikę poprawy wyników w 2014 r. pokaże Robyg, z uwagi na rekordową liczbę przekazań mieszkań w IV kw. 2014 (690 lokali). Natomiast, zdaniem analityków, słabo wypadną spółki, które nie miały w ubiegłym roku wysokich poziomów przekazań, np. JW Construction Holding.
– W 2015 r. można się spodziewać poprawy wyników spółek, które zwiększą poziomy przekazań, np. Robyga czy Ronsona, oraz deweloperów, którzy przy dość „płaskim" poziomie przekazań mogą skorzystać na potencjalnym wzroście cen, np. Dom Development – prognozuje Krzysztof Radojewski, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych w Noble Securities.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Deweloperzy zorientowali się, że ich głównymi klientami są nabywcy kredytowi, bo najzamożniejsi wolą kupować za granicą, flipperzy wyparowali. Przybywa lokali w segmencie popularnym – mówi Marek Wielgo, analityk portalu Rynekpierwotny.pl.
Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.
Budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał w II kwartale 708 lokali, a w całym półroczu 1403. Druga część roku musi wypaść znacznie lepiej, jeśli ma zostać osiągnięty cel zakładający zawarcie w sumie 3,1–3,3 tys. umów. Zarząd podtrzymuje taki scenariusz.
Za nami druga obniżka stóp procentowych i trwa hamowanie nowych inwestycji, ale jednocześnie oferta mieszkań jest na rekordowym pułapie. Czy są przesłanki, by ceny mieszkań rosły, czy pozostawały stabilne z presją na korektę?
Niecałe 50 mln zł netto wynosi wartość pierwszego kontraktu kolejowego w portfelu grupy. Mirbud bierze udział w jeszcze dwóch postępowaniach o wartości 1,9 mld zł brutto.
Warunki przetargowe faworyzują budowlanych gigantów – skarżą się wykonawcy, w tym spółki z polskim kapitałem, które nie są w stanie nawet zawiązać konsorcjum. Sprawę rozstrzygnie Krajowa Izba Odwoławcza.