Eksperci CBRE oceniają, że rynek parków handlowych w Polsce ma wysoki potencjał wzrostu. Na koniec marca zasoby parków (obiektów o powierzchni 3–10 tys. mkw.) wynosiły ponad 620 tys. mkw., a obiektów typu convenience (do 3 tys.) 213 tys. mkw. Analitycy prognozują, że w tym roku rynek urośnie o 27 proc., do 790 tys. mkw., a w przyszłym o co najmniej 15 proc.
Parki umożliwiają klientom zaspokojenie podstawowych potrzeb, w mniejszych miejscowościach odgrywają rolę centrów. Zaletą są niskie koszty budowy i eksploatacji, eksperci podkreślają też, że parkom nie szkodzi niedzielny zakaz, bo są oblegane w tygodniu, ponadto są odporniejsze na wzrost handlu w internecie.
Budują mali...
W budowie parków na własny rachunek i dla klientów zewnętrznych specjalizuje się P.A. Nova. Spółka ma w portfelu obiekty komercyjno-przemysłowe o powierzchni 128 tys. mkw., z czego 27 tys. przypada na parki i convenience. P.A. Nova drugi rok z rzędu nie wypłaci dywidendy, bo inwestuje w zagospodarowanie banku ziemi – na łącznie kilkunastu hektarach mają powstać obiekty o powierzchni 2–4 tys. mkw. przy sklepach budowanych dla zewnętrznych klientów. O sile rynku niech świadczy fakt, że P.A. Nova stawia park o powierzchni 3,3 tys. mkw. przy zbudowanej wcześniej 32–tys. Galerii Galena w Jaworznie.
– Rynek parków pozostaje najlepiej rozwijającym się segmentem skoncentrowanego handlu tradycyjnego głównie w średnich i mniejszych miastach. To naturalny etap rozwoju handlu po nasyceniu dużych miast galerami handlowymi – zgadza się Bartosz Kazimierczuk, prezes i główny akcjonariusz Tower Investments. Spółka buduje sklepy dla sieci – głównie spożywczych, rozwija też własne parki pod marką Shopin. Menedżer podkreśla jednak, że branża nie jest wolna od kłopotów. – Niestety w ostatnim czasie doszło do istotnego zakłócenia relacji kosztów budowy do wysokości czynszów płaconych przez najemców. O ile wzrost kosztów budowy w ostatnich 12–18 miesiącach osiągnął nawet 30 proc., o tyle najemcy dotychczas nie wykazywali skłonności do akceptowania istotnych podwyżek czynszów. Tutaj potrzebna jest stabilizacja, aby rentowność przy realizacji parków handlowych wróciła do akceptowalnych poziomów – podsumowuje Kazimierczuk.
...i duzi
Immofinanz rozbudowuje markę Stop.Shop – w Polsce ma na razie siedem sklepów.