Parki handlowe coraz atrakcyjniejszą niszą

Parki pokochali klienci, najemcy i deweloperzy, niestraszny im zakaz handlu i internet, stają się poszukiwanym przez inwestorów produktem.

Publikacja: 10.04.2019 05:09

Parki handlowe coraz atrakcyjniejszą niszą

Foto: parkiet.com

Eksperci CBRE oceniają, że rynek parków handlowych w Polsce ma wysoki potencjał wzrostu. Na koniec marca zasoby parków (obiektów o powierzchni 3–10 tys. mkw.) wynosiły ponad 620 tys. mkw., a obiektów typu convenience (do 3 tys.) 213 tys. mkw. Analitycy prognozują, że w tym roku rynek urośnie o 27 proc., do 790 tys. mkw., a w przyszłym o co najmniej 15 proc.

Parki umożliwiają klientom zaspokojenie podstawowych potrzeb, w mniejszych miejscowościach odgrywają rolę centrów. Zaletą są niskie koszty budowy i eksploatacji, eksperci podkreślają też, że parkom nie szkodzi niedzielny zakaz, bo są oblegane w tygodniu, ponadto są odporniejsze na wzrost handlu w internecie.

Budują mali...

W budowie parków na własny rachunek i dla klientów zewnętrznych specjalizuje się P.A. Nova. Spółka ma w portfelu obiekty komercyjno-przemysłowe o powierzchni 128 tys. mkw., z czego 27 tys. przypada na parki i convenience. P.A. Nova drugi rok z rzędu nie wypłaci dywidendy, bo inwestuje w zagospodarowanie banku ziemi – na łącznie kilkunastu hektarach mają powstać obiekty o powierzchni 2–4 tys. mkw. przy sklepach budowanych dla zewnętrznych klientów. O sile rynku niech świadczy fakt, że P.A. Nova stawia park o powierzchni 3,3 tys. mkw. przy zbudowanej wcześniej 32–tys. Galerii Galena w Jaworznie.

– Rynek parków pozostaje najlepiej rozwijającym się segmentem skoncentrowanego handlu tradycyjnego głównie w średnich i mniejszych miastach. To naturalny etap rozwoju handlu po nasyceniu dużych miast galerami handlowymi – zgadza się Bartosz Kazimierczuk, prezes i główny akcjonariusz Tower Investments. Spółka buduje sklepy dla sieci – głównie spożywczych, rozwija też własne parki pod marką Shopin. Menedżer podkreśla jednak, że branża nie jest wolna od kłopotów. – Niestety w ostatnim czasie doszło do istotnego zakłócenia relacji kosztów budowy do wysokości czynszów płaconych przez najemców. O ile wzrost kosztów budowy w ostatnich 12–18 miesiącach osiągnął nawet 30 proc., o tyle najemcy dotychczas nie wykazywali skłonności do akceptowania istotnych podwyżek czynszów. Tutaj potrzebna jest stabilizacja, aby rentowność przy realizacji parków handlowych wróciła do akceptowalnych poziomów – podsumowuje Kazimierczuk.

...i duzi

Immofinanz rozbudowuje markę Stop.Shop – w Polsce ma na razie siedem sklepów.

Capital Park buduje pod marką Vis a Vis. – Sektor convenience to najstabilniejszy format rynku handlowego. Do sukcesu są niezbędne dwa czynniki: odpowiednia lokalizacja i dobrze dostosowana oferta. Jeśli one zaistnieją, to park handlowy ma szansę przynosić stabilny dochód i jest odporny na konkurencję innych, nawet większych formatów handlowych. Takie projekty często mogą także w ciekawy sposób pączkować dzięki dodawaniu do nich nowych funkcji – mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu Capital Parku. – Sektor convenience przyciąga wielu inwestorów ze względu na niski próg wejścia w porównaniu z dużymi formatami handlowymi. To projekty stosunkowo proste do realizacji zarówno pod względem finansowym, jak i budowlanym. Dlatego panuje duża konkurencja, która wyrosła w zasadzie w ostatnich kilku latach – dodaje.

Foto: GG Parkiet

Dlaczego duży deweloper zainteresował się parkami? – W takim formacie widzimy szansę na stabilny dochód. Rozważamy jednak każdą lokalizację bardzo selektywnie. Będziemy się przyglądać atrakcyjnym ofertom z tego sektora. Poza obiektami Vis a Vis mamy w portfelu dwa nieco większe: ETC Swarzędz i Galerię Zaspa. To obiekty otwarte w latach 90., które zmodernizowaliśmy i repozycjonowaliśmy. Takich działań będzie na rynku coraz więcej, bo przestrzeń dla nowych projektów powoli się zamyka – mówi Juszczyk.

Budownictwo
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu
Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska