Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W porządku obrad nie ma punktu o głosowaniu nad powołaniem rewidenta ds. szczególnych. Poprzednio wnioskowała o to Hanapeta, której udział w akcjonariacie – po emisji dla Cordii – skurczył się z 20 do 6,7 proc. Inwestor kwestionuje prawidłowość emisji. – Nie jest rolą zarządu komentowanie sporów właścicielskich, chciałbym zaznaczyć, że podwyższenie kapitału zostało zarejestrowane przez sąd, nie stwierdzono uchybień – mówi Marcin Gomoła, prezes Polnordu. – Pozyskaliśmy silnego partnera strategicznego, zniwelowaliśmy ryzyko wywołane kumulacją zapadalności zadłużenia, mamy dobrą płynność finansową – wylicza. Brak stabilności w akcjonariacie spowodował, że ostatnie dwa lata były trudne dla dewelopera. Sprzedaż mieszkań w 2019 r. skurczyła się o ponad 60 proc., do 323 sztuk. – Do momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego notowaliśmy dobrą sprzedaż. Teraz mieszkanie nie jest dla ludzi towarem pierwszej potrzeby. Zamknęliśmy czasowo biura stacjonarne, kontakt możliwy jest zdalnie. Trudno dziś jednoznacznie powiedzieć, jak sytuacja z koronawirusem przełoży się na rynek mieszkaniowy – mówi Gomoła. Dodaje, że budowy Polnordu idą zgodnie z harmonogramami, choć podwykonawcy sygnalizują, że na rynku budowlanym mogą pojawić się problemy. Większość inwestycji Polnordu jest w końcowej fazie. ar
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Deweloperzy zorientowali się, że ich głównymi klientami są nabywcy kredytowi, bo najzamożniejsi wolą kupować za granicą, flipperzy wyparowali. Przybywa lokali w segmencie popularnym – mówi Marek Wielgo, analityk portalu Rynekpierwotny.pl.
Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.
Budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał w II kwartale 708 lokali, a w całym półroczu 1403. Druga część roku musi wypaść znacznie lepiej, jeśli ma zostać osiągnięty cel zakładający zawarcie w sumie 3,1–3,3 tys. umów. Zarząd podtrzymuje taki scenariusz.
Za nami druga obniżka stóp procentowych i trwa hamowanie nowych inwestycji, ale jednocześnie oferta mieszkań jest na rekordowym pułapie. Czy są przesłanki, by ceny mieszkań rosły, czy pozostawały stabilne z presją na korektę?
Niecałe 50 mln zł netto wynosi wartość pierwszego kontraktu kolejowego w portfelu grupy. Mirbud bierze udział w jeszcze dwóch postępowaniach o wartości 1,9 mld zł brutto.
Warunki przetargowe faworyzują budowlanych gigantów – skarżą się wykonawcy, w tym spółki z polskim kapitałem, które nie są w stanie nawet zawiązać konsorcjum. Sprawę rozstrzygnie Krajowa Izba Odwoławcza.