Deweloperzy bardzo chętnie emitują obligacje, ale bardzo rzadko w trybie oferty publicznej dla inwestorów indywidualnych. Na taką dywersyfikację zdecydował się Marvipol. KNF zatwierdziła właśnie prospekt dotyczący emisji o wartości do 70 mln zł. Dokument zostanie opublikowany w środę.

W ciągu trzech kwartałów br. Marvipol sprzedał 245 mieszkań, o 36 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spółka trzeci kwartał z rzędu boryka się z uszczuploną ofertą po tym, jak pod koniec 2020 r. sprzedała kilkaset lokali funduszowi Heimstaden.

Drugą nogą jest budowa magazynów w sojuszu z potężnym branżowym deweloperem – Panattoni Europe.

Jak dotąd duże emisje  w tym trybie przeprowadzały Echo Investment (KNF rozpatruje już kolejny prospekt) i Ghelamco. Na koniec października deweloperzy z Catalyst mieli do wykupu w 2021 r. papiery o wartości prawie 300 mln zł. W przyszłym roku zapadają obligacje o wartości 960 mln zł, dopiero dwa kolejne lata to kumulacja z wartością wykupów rzędu 1,5 mld zł.

Po obfitującym w emisje I półroczu w III kwartale aktywność deweloperów w zakresie pozyskiwania finansowania z obligacji zmniejszyła się. Uplasowano papiery o wartości 150 mln zł, z czego 120 mln zł przypadło na Atal. Jednak już w październiku branża przebudziła się z wakacyjnego odpoczynku – tylko w trzech pierwszych tygodniach tego miesiąca budowniczowie mieszkań zebrali 255 mln zł, co narastająco dało wynik 1,74 mld zł. Analitycy spodziewają się, że w całym 2021 r. wartość emisji sięgnie 2 mld zł.