Z jednej strony dyrektywa MiFID II, która weszła w życie w UE 3 stycznia 2018 r., z drugiej dyskusje na temat Unii Bankowej oraz Unii Rynków Kapitałowych, których utworzenie planowane jest w Unii Europejskiej, spędzają sen z powiek uczestników szeroko rozumianego rynku finansowego. Nad tą tematyką postanowiło się pochylić więc stowarzyszenie CFA Society Poland, które 2 lutego w Warszawie w Villi Foksal organizuje specjalne spotkanie, którego motywem przewodnim będą właśnie regulacje.

– Integracja finansowa stanowi obecnie jeden z kluczowych czynników, które będą miały znaczący wpływ na obrany przez Unię kierunek. Postęp integracji finansowej może oznaczać bardziej zintegrowany Europejski System Nadzoru Finansowego. Rok 2018 zdominuje nie tylko dyskusja o MiFID II, ale również przymiarki Komisji i Parlamentu do jeszcze ściślejszej kontroli rynku finansowego. I my tę dyskusję chcemy rozpocząć – mówi prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.

W spotkaniu udział wziąć ma m.in. Danuta Hübner, pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej, która obecnie zasiada w Parlamencie Europejskim. Nie zabraknie też zagranicznych gości. Wśród nich jest Marco Lamandini, wykładowca na Uniwersytecie Bolońskim, ekspert prawa rynku kapitałowego oraz członek Rady Odwoławczej Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego, czy też Josina Kamerling z CFA Institute, działająca na rzecz ochrony interesów inwestorów oraz promująca większą integralność rynku kapitałowego w skali globalnej.

Dyskusja będzie odbywała się pod tytułem: „Polish Supervisory Architecture Event". Taki zestaw prelegentów imprezy organizowanej przez CFA Society Poland ma pozwolić na spojrzenie na kwestię regulacji z szerszej perspektywy, poznać międzynarodową perspektywę w zakresie prawa unijnego, także w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami Brexitu.

– Europejski rynek finansowy czekają duże wyzwania w 2018 roku. Na przyszłość finansowej architektury w Unii Europejskiej będzie miało wpływ kilka czynników, a będą to przede wszystkim – Brexit, poszukiwanie świeżego spojrzenia na rolę nadzoru, dalszy rozwój nowych technologii i globalna perspektywa. Nic nie będzie już zatem takie samo. Te zjawiska wpłyną również na rolę finansistów w nadchodzących latach – tłumaczy Josina Kamerling związana z CFA Institute.