Święto rynku kapitałowego - dzień drugi (relacja)

Aktualizacja: 10.03.2018 08:47 Publikacja: 10.03.2018 07:35

Aktualizacja: 15:15

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich kończąc tę edycję konferencji, która w tym roku zgromadziła rekordową ilość osób jeszcze raz przypomniał, że rynek kapitałowy nie istnieje dla siebie, ale dla innowacyjnej gospodarki i może się przyczynić do budowy dobrobytu społeczeństwa.

Aktualizacja: 15:00

Rozpoczęła się ostatnia już debata tej edycji konferencji IDM. Dotyczy roli polskiego rynku kapitałowego w regionie. Jak przyznał George Juscsak z JPMorgan Asset Management, w żadnym innym kraju regionu nie ma podobnych spotkań jak ta w Bukowinie. Świadczy to o tym, że polski rynek kapitałowy może być liderem regionu. - W żadnym innym kraju CEE nie ma też podobnego planu rozwoju, który opracowuje premier Morawiecki - podkreślił Juscsak.

Aktualizacja: 13:15

Aleksander Mokrzycki, członek zarządu PFR Ventures:
Może zdarzyć się tak, że zagraniczne fintechy wystąpią o licencję bankową i jeśli wejdą na polski rynek to banki będą miały sporą konkurencję.

Aktualizacja: 13:10

Tomasz Piwowarski, Komisja Nadzoru Finansowego: Dziś nadzorca nie ma większego wyboru, musi być otwarty na nowe rozwiązania.

Nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie. Pośpiech może być zdradliwy. My, jako rynek, powinniśmy iść w kierunku securite fintech. Zaufanie buduje się długo, a kilka wpadek może je skutecznie zburzyć - dodaje Tomasz Piwowarski. 

Aktualizacja: 12:30

Ruszyła dyskusja na temat tego, jak Fintech zmieni kształt rynków finansowych.
Krzysztof Nieć, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju:
tradycyjny system bankowym jest na kursie kolizyjnym z tym nowym. Skala zmian bardzo mocno preferuje fintechowe, można rzec pozabankowe rozwiązania finansowe. Ja stoję po stronie fintechów. To ludzie zdecydują jak będzie wyglądać rynek.

Aktualizacja: 11:30

Robert Wąchała, dyrektor w KNF

Na razie jest zbyt wcześniej oceniać czy regulacje europejskie wyszły nam na dobre czy na złe.

Aktualizacja: 11:20

Bartosz Świdziński, dyrektor w Erste Securities

Zmian regulacyjne promują innowacyjne metody handlu. W Polsce domy maklerskie, giełda i rozliczenia nie są innowacyjne.

Robert Wąchała, dyrektor w KNF

Czas, kiedy nadzorowi wydawało się, że wie wszystko lepiej niż rynek, minął.

Zgodnie z prośbą uczestników dyskusji zapisujemy ten cytat.

Aktualizacja: 11:10

Robert Wąchała, dyrektor w KNF

W pełni wdrożone regulacje europejskie będą jak wielki brat, który będzie nadzorował wszystko i wszystko wiedział.

Bartosz Świdziński, dyrektor w Erste Securities

Regulacje są dobre na poziomie europejskim. Niekoniecznie tak jest jeśli chodzi o Polskę.

Marcin Dyl, prezes IZFiA

Cały czas żyjemy w niepewności regulacyjnej. W wielu przypadkach wciąż są zmieniane założenia regulacji. Staramy się przygotowywać na różne scenariusze.

Aktualizacja: 10:45

Czas na dyskusję na temat najgorętszego tematu ostatnich miesięcy czyli MiFID II. Przypomnijmy, że to właśnie regulacje są główną bolączką domów maklerskich i powodem ich strat na działalności podstawowej.

Marcin Dyl, prezes IZFiA

Ci, którzy mieli być chronieni MiFID II, mają gorszy dostęp do informacji i analiz. Efekt dla rynku jest negatywny. Trzeba pilnować tego, żeby nie doprowadzić do jeszcze większego przeregulowania rynku.

Aktualizacja: 10:35

Izabela Styczyńska, wiceprezes CASE-Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych: Zarobki kobiet w sektorze finansowym stanowią tylko 60 proc. zarobków mężczyzn. To najwyższa luka płacowa ze wszystkich sektorów w Polsce.

Aktualizacja: 10:05

Jacek Fotek, wiceprezes GPW:
Brakuje nam dostarczycieli płynności na rynku długu jak na rynku OTC. Nie powstanie żaden rynek, ani w Polsce, ani w Europie bez wsparcia instytucji rządowych i regulacyjnych, przede wszystkim nadzorczych. Jeśli chcemy mamy mieć płynny rynek długu, to nie zbudują go sami brokerzy. Musi to musi być element strategii rozwoju, o której mówiliśmy wczoraj. Rynek obligacji jest trudniejszy i musi być odpowiednio skierowany dla różnych grup inwestorów. Jak podkreślił, na obligacjach się nie oszczędza, ale się w nie inwestuje. - Na emeryturę też się nie oszczędza, tylko się inwestuje - przypomniał Jacek Fotek, wiceprezes GPW.

Przed nami kolejny dzień XVIII Konferencji Izby Domów Maklerskich. W piątek większość dyskusji dotyczyła sposobów rozwoju polskiego rynku kapitałowego oraz zwiększenia jego roli w finansowaniu inwestycji przedsiębiorstw. Jedną z szans jest reforma systemu emerytalnego, m.in powstanie pracowniczych planów kapitałowych. PPK mogą się również sprawdzić przy finansowaniu bardziej ryzykownych przedsięwzięć - m.in. start-upów.

W sobotę paneli dyskusyjnych będzie sporo więcej, a ich tematy będą bardziej szczegółowe. Na początek debaty o sposobach na przyspieszenie rynku kapitałowego instrumentów dłużnych.

Biura maklerskie
Typy spółek DM BOŚ na czerwiec
Materiał Promocyjny
Monika Kania: Wzmacniamy obecność na rynkach
Biura maklerskie
Agata Gawin, UKNF: Nie działamy przeciwko brokerom, lecz w interesie ich klientów
Biura maklerskie
Szef BM PKO BP: Skupmy się na tym, by przyciągać spółki na GPW
Biura maklerskie
XTB wyłączyło usługę social. Zdecydowało stanowisko KNF
Materiał Promocyjny
ESG w Logistyce - budowanie zrównoważonych praktyk biznesowych
Biura maklerskie
Analitycy głowią się nad XTB. Jest już drogo?
Biura maklerskie
Rekordowa dywidenda XTB zaakceptowana przez akcjonariuszy