– We wrześniu liczba rachunków inwestycyjnych zmniejszyła się o 4781 sztuk, to jest o niecałe 2 proc., co było zamierzonym efektem prowadzonych przez dom maklerski prac, polegających na zamykaniu nieaktywnych od kilku lat rachunków – przy okazji wypełniania obowiązków MiFID II, związanych z wysyłką wyciągów do klientów. Proces ten będzie kontynuowany w kolejnych kwartałach i związany jest z optymalizacją kosztów działalności domu maklerskiego, jak również ze zmianami, jakie zachodzą na rynku w kontekście aktywności klientów – wskazuje grupa Pekao.
Warto podkreślić, że biznes maklerski w grupie Pekao w ostatnim czasie przeszedł duże zmiany. CDM Pekao został wcielony w struktury banku i połączony z DM Pekao. Grupa zapewnia jednak, że operacja ta nie wpłynęła na odpływ klientów.
– Liczba rachunków byłych klientów Centralnego Domu Maklerskiego w praktyce się nie zmieniła (minus 350), tym samym była bardzo stabilna i zjawisko konsolidacji nie wpływało w żaden sposób na aktywność i liczbę rachunków. Zjawisko zamykania rachunków nieaktywnych jest powszechne na rynku i wpływ na nie poza MiFID II miały również przepisy RODO. Obserwujemy je cyklicznie na koniec każdego roku w największych domach maklerskich. My jednak realizujemy je w sposób bardziej organiczny. Należy podkreślić, że w tym samym czasie zarejestrowaliśmy rekordowy przyrost nowych rachunków – we wrześniu było to 1,5 tys. nowych klientów – wskazuje grupa Pekao.
Na koniec września DM Pekao prowadził 261,2 tys. rachunków. Pod tym względem ustępuje jedynie DM mBanku, który prowadzi 305,2 tys. kont. W skali całego rynku na koniec września otwartych było 1,239 mln rachunków. Od początku roku ich liczba spadła o prawie 14 tys. Warto jednak pamiętać, że dane KDPW nie rozróżniają, które konta faktycznie można uznać za aktywne. PRT