– Biorąc pod uwagę statystyki aktywności na GPW, widać wyraźnie koncentrację na akcjach z WIG20. Przed pandemią (styczeń–luty 2020) wśród 20 najchętniej handlowanych spółek siedem pochodziło spoza indeksu blue chips (spółki gamingowe, a nawet jedna z NewConnect). Patrząc na statystyki, od marca do maja w pierwszej piątce były tylko spółki z WIG20 (PKN, PKO BP, CCC, KGHM, CD Projekt), a pierwszą dwudziestkę dopełniało dziewięć firm z tego indeksu oraz Biomed, Mercator, Playway, Kruk, Cormay i spółka z NewConnect (Biomaxima) – mówi Michał Wojciechowski, wicedyrektor w BM mBanku.

Jak się okazuje, nowi inwestorzy nie ograniczają się jednak tylko do rynku polskiego. Śmielej wychodzą również na rynki zagraniczne, co także znajduje odzwierciedlenie w statystykach.

– O ile w poprzednich latach inwestorzy decydowali się wyjść poza warszawski parkiet po uzyskaniu na nim doświadczenia, o tyle nowi nie mają już takich kompleksów. Ponad 10 proc. klientów praktycznie w pierwszym miesiącu swojej działalności zaczyna handlować za granicą, a nawet rośnie grupa, która kupuje tylko akcje zagraniczne – podkreśla Wojciechowski. Jak dodaje, jeśli chodzi o preferencje inwestycyjne na zagranicznych rynkach, to nie różnią się zbytnio od tych, jakie mają inwestorzy amerykańscy. – Starali się oni łapać okazje. W kwietniu kupowali spółki paliwowe (Gazprom, Exxon), przecenione akcje linii lotniczych (Lufthansa, Delta Airlines) oraz producentów samolotów (Boeing, Airbus). Wśród najpopularniejszych były oczywiście także papiery gigantów technologicznych (Microsoft, Apple, Tesla, Alphabet) oraz firma, która produkuje uznany w Japonii lek na Covid-19 (Gilead Sciences). Wśród ETF-ów największym zainteresowaniem cieszyły się surowcowe (na ropę, złoto, srebro) oraz na S&P 500 i S&P 500 IT – mówi Wojciechowski. Okazuje się także, że wielu z nowych inwestorów postanowiło na dłużej pozostawić akcje w portfelu. – Aż 49 proc. tych, którzy otworzyli rachunki od połowy marca do końca kwietnia, nie zdecydowało się sprzedawać nawet jednej akcji, tylko kupowali – podkreśla. prt