BM mBanku widzi miejsce dla zwyżek na giełdzie

Analitycy BM mBanku podtrzymali pozytywne nastawienie do rynku krajowego akcji. Z ich prognozy wynika, że potencjał wzrostu dla WIG20 na bazie wydanych cen docelowych wynosi ok. 12 proc. (powyżej 2600 pkt).

Aktualizacja: 21.01.2022 18:27 Publikacja: 21.01.2022 18:26

BM mBanku widzi miejsce dla zwyżek na giełdzie

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

W ocenie ekspertów sektor bankowy w naszym regionie cały czas ma potencjał wzrostu, a prognozy i oczekiwania rynkowe jeszcze nie odzwierciedlają w pełni cyklu podwyżek stóp procentowych. - W 2022 roku w Polsce będą się ścierały dwie siły, z jednej strony pozytywny efekt stóp procentowych, a z drugiej wyhamowanie wolumenów, wyższe koszty oraz saldo rezerw – uważamy, że efekt stóp przeważy, a WIG-Banki powinien sięgnąć 10500 pkt. W regionie banki oprócz wyższych stóp korzystać będą na wysokiej jakości aktywów oraz przejęć. Pośród spółek finansowych na plus wyróżniają się Kruk oraz PZU – wskazują analitycy biura.

Podwyższyli prognozę cen miedzi w bieżącym i przyszłym roku. Zakładają, że wyższe ceny metali w połączeniu z silnym dolarem stanowiły dobre otoczenie dla KGHM i dlatego w sektorze rekomendują przeważanie miedzowej spółki nad JSW. Z kolei wysokie ceny ropy i gazu będą sprzyjać rewizjom prognoz dla obszaru wydobywczego, a także akceptacji wyższych mnożników. Preferują spółki z ekspozycją na ten segment (Lotos, MOL, PGNiG).

Przewidują, że podwyższona krzywa terminowa cen energii będzie systematycznie podnosić oczekiwania rynkowe w zakresie prognoz na kolejne lata dla OZE i koncernów o relatywnie niskiej emisyjności. W tym kontekście preferują CEZ i Polenergię oraz Eneę (najlepsze momentum wyników wśród państwowych koncernów i najniższa waluacja).

Neutralne podejście mają do sektora TMT na 2022 rok. W telekomunikacji stawiają na Orange z uwagi na wzrost cen, oczekiwany powrót do dywidendy oraz możliwą sprzedaż masztów. W mediach preferują Wirtualna Polskę, co argumentują na dobrym momentum wynikowym. W IT w 2022 r. wśród wyzwań wskazują na wysoką inflację płac, jednak ich zdaniem Comarch prezentuje się atrakcyjnie.

Utrzymują pozytywne nastawienie do sektora gamingu w 2022 roku. Uważają, że oprawiające się trendy sprzedażowe, mocny dolar oraz premiery gier zapewnią n pozytywne stopy zwrotu w sektorze. Zarówno dla

CD Projekt, jak i Ten Square Games utrzymują pozytywne rekomendacje.

Kolejnego dobrego roku oczekują dla branży przemysłowej. Wysokiej dywidendy dla Grupy Kęty, Cognora i Mo-Bruku. W sektorze za najatrakcyjniejsze postrzegają walory Compremum oraz Mo-Bruk.

W 2022 roku liczą na dalszy szybki rozwój rynku e-commerce. W ramach podsektora preferujemy Allegro i Answear.com. W sektorze handlu spożywczego oczekują presji na marże i wzrostu sprzedaży w sieciach dyskontowych. Preferujemy Jeronimo Martins (portugalski właściciel Biedronki) oraz redukują Dino.

Biura maklerskie
XTB bije rekordy po wynikach. Co sądzą analitycy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biura maklerskie
XTB wprowadza nowy produkt na rynku francuskim
Biura maklerskie
Akcje XTB najwyżej w historii. Zmienność wspiera notowania
Biura maklerskie
Beata Szparaga - Waśniewska nowym szefem analityków BM mBanku
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Biura maklerskie
W Polsce dzisiaj wszystko się zgadza. Widać to na rynku akcji, jak i długu
Biura maklerskie
XTB korzysta na zmienności