Przecena akcji banków. UBS pomagał rosyjskim oligarchom?

Doniesienia w sprawie objęcia UBS amerykańskim dochodzeniem, dotyczącym naruszania nałożonych na Rosję sankcji, przeceniły akcje szwajcarskiego banku.

Publikacja: 24.03.2023 18:03

Przecena akcji banków. UBS pomagał rosyjskim oligarchom?

Foto: Bloomberg

O około 6 proc. tanieją akcje banku UBS, po tym jak agencja Bloomberg podała, że wraz z Credit Suisse należy on do instytucji objętych amerykańskim śledztwem w sprawie pomocy w obchodzeniu nałożonych na Rosję sankcji. W ten sposób papiery szwajcarskiego banku oddały już ponad połowę zysków odnotowanych w czasie odbicia po awaryjnym przejęciu zmagającego się z problemami Credit Suisse.

Czy UBS i Credit Suisse pomagały rosyjskim oligarchom omijać sankcje?

Od szczytu sprzed pierwszych informacji o problemach banków w USA notowania UBS spadły już o prawie 20 proc., a w piątek akcje europejskich banków wróciły do wyprzedaży. Kolejną złą wiadomością dla inwestorów było obniżenie rekomendacji dla akcji UBS przez bank Jefferies, który wskazywał na wysokie ryzyko związane z przejęciem Credit Suisse.

Jak tymczasem w piątek informował Bloomberg, amerykański Departament Sprawiedliwości podejrzewa o pomaganie rosyjskim oligarchom w omijaniu sankcji pracowników instytucji finansowych, wśród których znalazły się UBS oraz Credit Suisse. Prośby o udzielenie informacji zostały wysłane do banków jeszcze przed kryzysem, który ogarnął Credit Suisse i doprowadził do przejęcia go przez UBS. Departament Sprawiedliwości próbuje ustalić, którzy pracownicy banków obsługiwali objętych sankcjami klientów, a dalsze dochodzenie ma być prowadzone w kierunku tego, czy zostało przy tym złamane prawo.

Credit Suisse już wcześniej był dobrze znany z obsługiwania najzamożniejszych Rosjan. Jak zauważa Bloomberg, w szczytowym okresie bank zarządzał aktywami rosyjskich klientów wartymi ponad 60 mld dol., a z tej działalności uzyskiwał od 500 do 600 mln dol. przychodów rocznie. Kiedy w maju 2022 r. Credit Suisse zaprzestał współpracy z indywidualnymi rosyjskimi klientami, aktywa te nadal były warte około 33 mld dol., podczas gdy te zarządzane przez UBS opiewały na około połowę tej kwoty.

Co grozi bankom za pomaganie Rosjanom w obchodzeniu sankcji?

Amerykańskie dochodzenie może skłonić UBS do uważnego przyjrzenia się liście klientów przejmowanego rywala, tym bardziej, że w ostatnich latach Credit Suisse miało wiele problemów z powodu relacji z klientami o niezbyt dobrej reputacji. Również w ubiegłym roku Departament Sprawiedliwości powołał grupę zadaniową, mającą egzekwować sankcje nałożone na rosyjskich oligarchów.

Od tego czasu administracja przejęła wiele jachtów, prywatnych samolotów i luksusowych nieruchomości. W lutym USA przystąpiły do przejmowania amerykańskich nieruchomości należących do oligarchy Wiktora Wekselberga. Jednocześnie oskarżeni o pomoc oligarchom w ukrywaniu aktywów zostali brytyjski biznesmen Graham Bonham-Carter oraz były starszy agent FBI. W przeszłości kary za podobne działania jak te, o które oskarżane są UBS i Credit, były bardzo wysokie.

W 2014 r. BNP Paribas zgodził się zapłacić prawie 9 mld dol. w związku z obsługiwaniem objętych sankcjami podmiotów sudańskich, irańskich i kubańskich, a w 2019 r. w podobnej sprawie Standard Chartered zgodził się na karę przekraczającą miliard dolarów. Jeszcze przed podjęciem finalnej decyzji o przejęciu Credit Suisse, UBS wyrażał zaniepokojenie przejęciem potencjalnych zobowiązań prawnych swojego rywala. Ostatecznie szwajcarski rząd zapowiedział gwarancje pokrycia związanych z transakcją potencjalnych strat do kwoty 9 mld franków.

Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK
Banki
Coraz więcej banków z rezerwami na ponad 100 proc. portfela CHF
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy banków
Banki
Bartosz Kublik powołany na stanowisko prezesa BOŚ
Banki
Amerykański fundusz kupuje VeloBank. Chce zainwestować ponad miliard złotych