Ponad 60 proc. zamożnych osób zamierza nigdy nie przechodzić na emeryturę – wynika z badań, które Barclays Wealth, część grupy Barclays i zarazem jedna z największych globalnych firm zarządzania aktywami majętnych osób (ma pod kontrolą ponad 150 mld funtów), przeprowadziła we współpracy z firmą Ledbury Research. Ta nowa grupa, określana w raporcie jako „nevertirees” (od zbitki angielskich słów „never”, czyli nigdy, i „retirees”, czyli emeryci), zamierza pozostać aktywna zawodowo tak długo, jak tylko będzie w stanie.
Zamiast korzystać na stare lata ze zgromadzonego majątku, wiodąc dostatnie i beztroskie życie, realizując marzenia i pasje, takie osoby chcą zupełnie czego innego. Wciąż zamierzają prowadzić swoje interesy i biznesy, rozpoczynać zupełnie nowe projekty czy wykorzystywać doświadczenie i sprawdzać się jako konsultanci.
Co więcej, z sondażu, w którym uczestniczyło około dwóch tysięcy pochodzących z całego świata tzw. high net worth individuals (bardzo majętnych osób, zwykle z aktywami ponad 1 mln dolarów czy funtów, nie licząc zamieszkiwanej nieruchomości), wynika, że odsetek nieemerytów w najbliższych latach jeszcze się zwiększy. Obecnie już ponad 70 proc. milionerów w wieku poniżej 45 lat zapowiada, że do samego końca będzie zaangażowanych w jakąś formę pracy.
Największą niechęć do korzystania z uroków emerytury przejawiają milionerzy na rynkach wschodzących – na przykład w Arabii Saudyjskiej (92 proc.) czy w Republice Południowej Afryki (89 proc.) – czyli tam, gdzie systemy zabezpieczenia społecznego są dość słabo rozwinięte. Jednak i w najbardziej dojrzałych gospodarkach – jak w USA (54?proc.) czy Wielkiej Brytanii (60 proc.) – pomysł przedłużania kariery zawodowej staje się wśród bogaczy coraz bardziej popularny.
Tradycyjny model nadal dominuje jednak w krajach takich jak Szwajcaria czy Japonia. Tam nadal znacznie więcej niż połowa milionerów jest zainteresowana konwencjonalnym spędzaniem emerytury.– Podczas gdy wcześniejsze generacje nastawiały się na zgromadzenie swojego bogactwa na wczesnym etapie życia, z zamiarem spożytkowania go na emeryturze, nasz raport odzwierciedla zupełnie inną postawę – ludzie chcą nadal stawiać sobie wyzwania, nawet gdy już będą dawno za tradycyjnym progiem emerytalnym. Wielu uważa, że wiek nie będzie dla nich żadną przeszkodą w kontynuowaniu pracy – komentuje Matt Brady, szef pionu doradztwa majątkowego w amerykańskiej części Barclays Wealth.