Inbank oficjalnie rozpoczął działalność w Polsce. Wywodzący się z Estonii bank swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych, proponując kredyty gotówkowe, szybkie pożyczki oraz lokaty – wszystko dostępne w całości online. Oznacza to, że klient nie tylko wnioskuje o produkt drogą online, ale także podpisuje umowę i uruchamia produkt bez konieczności wizyty w placówce, rozmowy z konsultantem poprzez infolinię czy wizyty kuriera.
Internetowa strategia
Główną grupą, do której Inbank kieruje swoje usługi, są klienci, którzy wiedzą, że nabywając produkty w internecie kupują je nie tylko taniej, ale i szybciej oraz bardziej komfortowo. - Jestem przekonany, że model działania Inbanku znajdzie na naszym rynku uznanie. Przy udzielaniu kredytów lub szybkich pożyczek online oferujemy maksymalną wygodę w uzyskaniu gotówki. Zapewniamy szybką decyzję kredytową, minimum formalności oraz atrakcyjne warunki cenowe – komentuje Maciej Pieczkowski, dyrektor generalny Oddziału Inbank w Polsce.
Inbank do końca roku chce udzielić pożyczek i kredytów o wartości przekraczającej 100 mln zł. W realizacji celów biznesowych ma pomóc rozwój strategicznej współpracy z kluczowymi partnerami biznesowymi. - Rozważamy także możliwość zakupu portfeli kredytowych od podmiotów już działających na rynku. W tym wypadku nasze decyzje będą poprzedzone wnikliwą analizą jakości i dochodowości takiego portfela - komentuje Tomasz Rzeski, zastępca generalnego Oddziału Inbank w Polsce.
Estońska instytucja podkreśla, że skala ma dla niej znaczenie. - Polska to duży, chłonny rynek, otwarty na innowacje technologiczne w obszarze finansów. Dostrzegamy pozytywne trendy oraz wysoką dynamikę wzrostu wolumenów kredytów konsumpcyjnych w Polsce - w tym w segmencie niskokwotowych kredytów i pożyczek udzielanych online. Wszystko razem tworzy przyjazny ekosystem i daje szanse na rozwój firmy, która w swoim DNA ma myślenie ukierunkowane na realne potrzeby finansowe klienta. Będziemy dążyli do tego, by polskim klientom zaoferować nasze najlepsze praktyki z rynku estońskiego – komentuje Priit Poldoja, współzałożyciel i przewodniczący rady nadzorczej Inbanku.
Strategia banku oparta jest na trzech podstawowych założeniach. Bank oferuje wyłącznie te produkty, w których udzielaniu ma już duże doświadczenie, w segmentach gdzie jest lub może być liderem, dostarczając klientom indywidualnym finansowanie w wybranym przez nich miejscu i czasie. Nie oferuje produktów transakcyjnych, inwestycyjnych, czy rachunków osobistych. Ma inwestować w technologię i wykorzystywać ją do automatyzacji procesów biznesowych, aby móc zapewnić efektywność operacyjną i bezpieczeństwo prowadzonej działalności. Bank chce także szukać nisz rynkowych i inwestować w strategiczne partnerstwa z podmiotami z obszaru handlu, usług, nowych technologii, budując relacje, w których partner dostarcza bazę potencjalnych klientów, a bank technologię, finansowanie i doświadczenie klienta z marką. Jak pokazują dane BIK za 2016 rok, stale rośnie poziom zadłużenia w kredytach konsumpcyjnych, który przekroczył 140 mld zł. Wzrasta też liczba osób mających zobowiązania w firmach pożyczkowych.