Z tego przewodnika dla eksportera firmy mogą się dowiedzieć, jak zbudować strategię i jak odpowiednio wykorzystać marketing za granicą. Znajdą też informacje gospodarcze o nowych potencjalnych rynkach. Po wypełnieniu ankiety bank przedstawi listę produktów finansowych najlepiej dopasowanych do aktualnych potrzeb firmy.
– Od lat wspieramy polskich przedsiębiorców zdobywających zagraniczne rynki. Teraz w jednym miejscu firmy znajdą niezbędne informacje m.in. o rynkach czy branżach, a już niedługo będą mieli możliwość wyszukania również zagranicznych kontrahentów – mówi Maks Kraczkowski, wiceprezes PKO BP.
Bank otworzył już wcześniej oddziały we Frankfurcie nad Menem oraz Pradze, które wspierają działalność polskich firm w tych krajach. W tym kierunku zamierza pójść także Pekao, lider finansowania dużych firm w Polsce, który w ramach nowej strategii chce się stać bankiem ekspansji polskiego biznesu za granicą. Planowane jest otworzenie oddziałów w Nowym Jorku i Londynie. Celem jest zapewnienie obsługi polskiemu biznesowi działającemu w kraju, ale i lokalnie w Wielkiej Brytanii. Bank chce otworzyć drzwi do rynku amerykańskiego dla polskich firm i pozyskiwać finansowanie w USA.
Aktywny jest też BZ WBK, który prowadzi Program Rozwoju Eksportu i dostarcza firmom wiedzę potrzebną do działalności zagranicznej. Główne zakresy tematyczne wsparcia to finanse, ubezpieczenia, prawo i podatki, promocja w internecie, kierunki eksportu oraz informacje o firmach. Inne banki również mają produkty dla eksporterów, np. mBank ma kredyty z ubezpieczeniem KUKE, a Alior kredyt importowy lub na prefinansowanie eksportu. mr