Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (ma 12,8 proc. akcji Pekao), był pytany dziś rano w radiu TOK FM o połączenie PKO BP i Pekao (o sprawie jako pierwsza pisała Gazeta Giełdy i Inwestorów "Parkiet" w piątek). – Z perspektywy całego sektora i patrząc na rynek lokalny połączenie tych dwóch banków oznaczałoby dużą koncentrację. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę to co dzieje się w UE, czyli zacieśnianie współpracy w strefie euro i plany budowy unii bankowej oraz to, że mówi się o tym, że może powstać pięć-sześć dużych paneuropejskich banków, to jeśli jako Polska chcielibyśmy się w tym odnaleźć i mieć odpowiednio dużą instytucję, to nawet połączony PKO BP i Pekao byłby relatywnie mały. Hiszpania jest dobrym przykładem, gdzie Santander w latach 90-tych połączył się z Bradesco i kiedy już stał się silniejszy na lokalnym rynku dokonał ekspansji zagranicznej – przypomniał Borys. – Koncepcyjnie warto rozważyć i poddać analizie scenariusz połączenia PKO BP i Pekao – dodał.
Pojawiają się opinie, że Borys, który jest bliskim współpracownikiem nowego premiera Mateusza Morawieckiego, może zostać ministrem finansów albo rozwoju. Dziś w TOK FM nie odniósł się jednoznacznie do tej kwestii. Szef PFR-u przypomniał, że Pekao analizuje potencjalne połączenie z Aliorem. – To oczywiście są sprzeczne koncepcje. Główne decyzje i analiza powinna być po stronie Pekao – decydujemy się na fuzję z Aliorem i wtedy łączenie z PKO BP nie byłaby rozważana, czy rozważamy połączenie dwóch największych banków – zaznaczył.
Ile rozważania mogą potrwać? - Ja bym się nie śpieszył w takich sprawach, ale poza rzuconym pomysłem realnie w tej sprawie jeszcze nic się nie wydarzyło – podsumował Borys.
O sprawie napisaliśmy w piątek powołując się na trzy wiarygodne źródła zbliżone do zarządów obu banków. PKO BP i Pekao zaprzeczyły informacjom. Jeden z nich prosił o wstrzymanie publikacji do wtorku.
Skarb Państwa w PKO BP ma bezpośrednio 29,4 proc. udziałów, w Pekao zaś od czerwca poprzez PZU ma 20 proc., a poprzez Polski Fundusz Rozwoju - 12,8 proc. kapitału.