W Raiffeisen Polbanku obywatele Ukrainy, którzy już posiadają bądź otworzą Wymarzone Konto Osobiste, będą mogli przez najbliższe 12 miesięcy korzystać z promocji, polegającej na zwrocie opłaty za jeden w miesiącu przelew zagraniczny w złotych na rachunek banku lub innego podmiotu, mającego siedzibę na Ukrainie. Aby otrzymać zwrot opłaty należy wykonać w danym miesiącu jedną bezgotówkową transakcję kartą płatniczą wydaną do konta.
Na razie obsługa, kiedyś finansowanie
- To bardzo atrakcyjna oferta dla osób narodowości ukraińskiej, które swoje zarobki przekazują do rodzin lub bliskich na Ukrainę. Bardzo często korzystają one z drogich przekazów pieniężnych albo decydują się na wożenie przez granicę większej ilości gotówki, co jest i niewygodne i może nie być zawsze bezpieczne – mówi Tomasz Dymowski, dyrektor departamentu bankowości detalicznej w Raiffeisen Polbanku. Dodaje, że codzienne płatności i rozliczenia to tylko wstęp do zaoferowania Ukraińcom, którzy pracują czy uczą się w Polsce, szerszej gamy produktów finansowych. - Coraz więcej z nich wiąże z naszym kraje przyszłość, osiedla się tu na dłużej. W związku z tym pojawia się potrzeba zakupu i wyposażenia mieszkania, ale też i rozwoju własnego biznesu. Z deklaracji polskich pracodawców wynika, że to Ukraińcom będą najszybciej teraz rosły wynagrodzenia. A to pokazuje, że ci klienci będą coraz atrakcyjniejszym partnerem dla polskich banków – wskazuje Dymowski.
Raiffeisen Polbank pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli obcokrajowcom (nie tylko Ukraińcom) otworzyć konto bez odwiedzania placówki bankowej. Bank chce, by mogli zrobić to przez kuriera, który dokona weryfikacji dokumentów i pomoże aktywować rachunek. Obecnie instytucje finansowe zwykle wymagają, by obcokrajowcy osobiście stawiali się w placówce, gdzie sprawdza się różne dokumenty, jak paszport, zezwolenie na pracę, itp. Rozwiązanie przygotowywane przez Raiffeisen Polbank będzie szybsze, wygodniejsze i równie bezpieczne.
Raiffeisen Polbank, który już teraz prowadzi prowadzi serwis informacyjny w języku ukraińskim na swojej stronie internetowej i umożliwia kontakt w tym języku przez infolinię, obsługuje ponad 42 tys. kont osób legitymujących się paszportem ukraińskim. Według danych portalu PRnews.pl daje mu to pierwsze miejsce w Polsce. Od początku tego roku otworzyli oni w banku cztery razy więcej rachunków niż rok wcześniej i stanowią 80 proc. wszystkich cudzoziemców obsługiwanych w ten sposób przez Raiffeisen Polbank.
Banki dostrzegły ukraiński potencjał
To kolejny kredytodawca, który otwiera się na Ukraińców, których w Polsce może być nawet 2 mln. Na początku listopada Getin Noble Bank wprowadził ułatwienia dla Ukraińców chcących otworzyć konto – ma do tego wystarczyć paszport lub karta pobytu, pojawi się też wsparcie językowe. Do połowy stycznia przelewy do Idea Banku Ukraina (należącego do Getin Holdingu) będą darmowe. Od listopada także Credit Agricole wprowadził ułatwienia dla Ukraińców. Specjalną promocyjną ofertę ma dla nich także PKO BP, który dysponuje w tym kraju swoim bankiem. Liczba przybyszów ze Wschodu rośnie. Do uruchomienia infolinii dla obywateli Ukrainy przymierzał się również Pekao, te wersje językowe wprowadzili już BGŻ BNP Paribas i BZ WBK. Niedawno także Bank Pocztowy, z którego usług już dziś korzysta kilka tysięcy obywateli Ukrainy, rozszerza dostępność swoich produktów i usług dla tej grupy Klientów. W ramach udogodnień już od 1 grudnia br. paszport będzie jedynym wymaganym dokumentem tożsamości przy otwieraniu rachunku w Banku Pocztowym (bez konieczności okazania karty pobytu). Już wkrótce Bank wprowadzi także m.in. ukraińskojęzyczną wersję strony internetowej Banku, obsługę Contact Center w języku ukraińskim oraz zatrudni w wybranych placówkach Doradców Klientów posługujących się, poza językiem polskim, także ukraińskim.