Umowa została podpisana z Pekao, Aliorem, Raiffeisen Polbankiem, Citi Handlowym i Credit Agricole (kolejne banki są na etapie końcowych uzgodnień).
Dzięki temu banki, które podpisały umowę z BGK, będą mogły potwierdzać akredytywy eksportowe bezpośrednio swoim klientom, a BGK będzie przejmować od nich wynikające z akredytyw ryzyko banku zagranicznego.
– Otwieramy nowe pole współpracy z bankami komercyjnymi, które dotychczas podchodziły raczej ostrożnie do transakcji z krajami o podwyższonym ryzyku. Dzięki zawartym dziś umowom dajemy bankom możliwość wspierania przedsiębiorców zarówno na rynkach bliskich, takich jak Rosja czy Białoruś, jak i dalekich, takich jak kraje Afryki – mówi Wojciech Hann, członek zarządu BGK.
Akredytywa eksportowa zobowiązuje bank importera do zapłaty określonej kwoty w zamian za dokumenty, które prezentuje w niej firma za pośrednictwem swojego banku. Jeżeli dokumenty są zgodne, to wypłata pieniędzy jest gwarantowana, nawet jeżeli importer okaże się niewypłacalny lub odmówi zapłaty.
– Po gwarancjach de minimis jest to kolejny etap świetnie układającej się współpracy na rzecz polskich przedsiębiorstw pomiędzy bankiem rozwojowym, jakim jest BGK, a bankami komercyjnymi – mówi Tomasz Styczyński, wiceprezes Pekao nadzorujący pion małych i średnich firm.