Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Komisja Nadzoru Finansowego nie zgodziła się na utworzenie przez Raiffeisen Bank International banku w Polsce. Jako powód podała niewywiązanie się przez RBI z zobowiązań, czyli wprowadzenia akcji Raiffeisen Polbanku na GPW .
Jak informuje nas Christof Danz, rzecznik RBI, utworzenie banku miało być krokiem technicznym – miały do niego trafić hipoteki walutowe wydzielone z Raiffeisen Polbanku. Wydzielenie tych kredytów to sposób na ułatwienie albo wręcz umożliwienie przeprowadzenia IPO polskiego banku lub sprzedaży go innej instytucji. – Kontynuujemy pracę z KNF nad znalezieniem akceptowalnej struktury transakcji – dodaje Danz.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.