Komisja Nadzoru Finansowego spełnia obietnicę złożoną w listopadzie przy okazji publikacji polityki dywidendowej za 2017 r. i przedstawia swoje stanowisko w sprawie podziału zysków banków komercyjnych w perspektywie średnioterminowej – dowiedział się nieoficjalnie „Parkiet".
Zaostrzania nie będzie
Polityka ta ma dotyczyć zasad podziału zysków wypracowanych przez banki w tym roku i w kolejnych latach. To duża dla banków zmiana, bo w ostatnich latach poznawały wymogi dywidendowe raptem na miesiąc przed zamknięciem roku, którego dotyczyły. Dzięki wcześniejszemu poznaniu wytycznych będą mogły lepiej zarządzać kapitałem i planować dystrybucję zysków.
Z naszych informacji wynika, że KNF nie planuje zaostrzenia w najbliższych latach kryteriów, które banki muszą spełniać do wypłaty. Nadzór ma jednak ważne zastrzeżenie – wymogi zakładają utrzymanie pozostałych czynników niezmiennych, głównie chodzi o warunki makroekonomiczne i regulacyjne, mające wpływ na funkcjonowanie banków.
KNF zwraca uwagę, że w 2017 r. nastąpiło istotne wzmocnienie bazy kapitałowej polskich banków komercyjnych. Na koniec grudnia wysokość łącznego współczynnika kapitałowego (TCR) wyniosła 19,1 proc., a dla Tier 1 było to 17,3 proc. To rekordowa wysokość współczynników, jeszcze trzy lata temu wynosiły odpowiednio 14,6 proc. i 13,4 proc.
Średnioterminowa polityka dywidendowa oparta jest na tej przedstawionej w listopadzie. Jest prawie identyczna, z niewielką zmianą – nie podano warunków koniecznych do wypłaty 50 proc. zysku, pojawiły się za to od razu wymogi konieczne do wypłaty 75 proc. zysku (są takie same jak w polityce z listopada).