Narodowy Bank Polski przedstawił najnowszą ankietę na temat sytuacji na polskim rynku kredytowym. W I kwartale 2019 r. po raz pierwszy od 2014 r. banki w sposób zauważalny zaostrzyły kryteria udzielania kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Ponadto, po raz pierwszy od kilku kwartałów banki zaostrzyły większość warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Z ankiety wynika, że banki planują zaostrzenie polityki kredytowej dla firm (zwłaszcza dla kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw) oraz brak istotnych zmian popytu.
W przypadku kredytów mieszkaniowych także planowane jest zaostrzenie polityki kredytowej oraz brak istotnych zmian popytu. Wbrew przewidywaniom z poprzedniego kwartału w I kwartale 2019 r. banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe o ok. 26 proc. W opinii ankietowanych instytucji do wzrostu popytu przyczyniły się głównie prognozy odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym, poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz złagodzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych (odpowiednio o ok. 97 proc., 36 proc. oraz 36 proc. netto.) Banki nie wskazały czynników, które przyczyniły się do osłabienia popytu na kredyty mieszkaniowe.
Zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyt w I kwartale istotnie różniły się od przewidywań banków wyrażonych w poprzedniej edycji ankiety – banki zapowiadały wtedy zaostrzenie polityki kredytowej i oczekiwały spadku popytu. Tymczasem banki w I kwartale zaraportowały w ankiecie NBP brak zmian kryteriów udzielania kredytów i niewielkie zmiany niektórych warunków, m.in. podniesienie marży dla kredytów obarczonych zwiększonym ryzykiem przy jej jednoczesnym obniżeniu dla pozostałych kredytów.
W przypadku kredytów konsumpcyjnych planowane jest zaostrzenie polityki kredytowej przez pojedyncze banki, niewielki wzrost popytu. W I kwartale raz pierwszy od wielu kwartałów banki jednocześnie zaostrzyły kilka warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych, w tym pierwszy raz od 2012 r. podniosły marżę kredytową.
W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych przyczyniły się: wzrost ryzyka związanego z przewidywaną sytuacją gospodarczą, wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych oraz większy popyt na kredyty konsumpcyjne.