Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Biorąc pod uwagę wskaźnik C/I liczony bez podatku bankowego (ale z amortyzacją i składkami na BFG), w 2018 r. najlepiej wypadł mBank. Jednak wskaźnik uwzględniający wszystkie te obciążenia wyniósł 50,7 proc. (trzeci wynik w naszym zestawieniu).
Alior znalazł się na drugim miejscu pod względem C/I liczonego bez podatku bankowego w 2018 r. (wyniósł 43,1 proc.). Jednocześnie bank ten okazał się najlepszy przy uwzględnieniu w kosztach tej wprowadzonej w 2016 r. daniny – tak liczony wskaźnik to 48,4 proc.
Santander miał w 2018 r. wskaźnik C/I wynoszący 43,4 proc., co dało mu trzecie miejsce. I to mimo że jego koszty były obciążone rebrandingiem i częściowo fuzją z częścią DBP. Także przychody przez to nieco ucierpiały ze względu na niższą marżę odsetkową.
PKO BP, lider polskiego sektora, miał w ubiegłym roku wskaźnik C/I bez podatku bankowego na poziomie 44,2. Przy uwzględnieniu w kosztach tej dodatkowej daniny fiskalnej zwiększa się on do 51,4 proc., co i tak plasuje go w czołówce polskich banków.
ING Bank Śląski znalazł się na piątym miejscu pod względem C/I w 2018 r. Wskaźnik ten, liczony bez podatku bankowego, wyniósł w jego przypadku 44,5 proc. (średnia dla analizowanej dziesiątki to 46,4 proc.). C/I razem z podatkiem bankowym wyniósł 51,6 proc.
Millennium miał w 2018 r. wskaźnik kosztów do dochodów (z uwzględnieniem podatku bankowego) na poziomie 53,7 proc. Nieco mniej niż rok wcześniej, bo przychody wzrosły szybciej niż koszty. Bez podatku C/I wyniósł 46,5 proc.
Pekao wcale nie jest w czołówce polskich banków pod względem wskaźnika C/I. W ubiegłym roku wyniósł on bez podatku od aktywów 47,6 proc., co dało mu siódme miejsce w sektorze. Uwzględniając to fiskalne obciążenie, wskaźnik sięga już 54,9 proc.
Handlowy, mimo posiadania tylko 23 oddziałów i nowoczesnej bankowości cyfrowej, miał w 2018 r. wskaźnik C/I (bez podatku) w wysokości 49,7 proc. To wyraźnie wyżej od średniej naszej dziesiątki (46,4 proc.). Razem z daniną wskaźnik banku to już 53,7 proc.
Wyraźnie od średniej, a tym bardziej od najlepszych, odstaje BNP Paribas, który nie tylko ponosił ostatnio dodatkowe koszty związane z fuzją i rebrandingiem, ale także ma niższe przychody, m.in. wynik z prowizji. C/I bez podatku w 2018 r. wyniósł 62,3 proc.
Zdecydowanie najsłabiej wypada pogrążony w problemach Getin Noble. Jego wskaźnik C/I bez podatku (nie płaci go, bo realizuje program naprawy) wyniósł w 2018 r. aż 68 proc. To jeden z nielicznych banków, których przychody spadły, a koszty urosły.
Polskie banki znane są ze skrupulatnego pilnowania wskaźnika kosztów do przychodów (C/I), szczególnie po wprowadzeniu w 2016 r. podatku od aktywów, który natychmiast podniósł tę miarę efektywności i pochłonął około jednej piątej ich zyskowności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.