Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dotyczą one udzielenia absolutorium z wykonywania obowiązków w 2018 r. radzie nadzorczej, w tym przewodniczącemu Leszkowi Czarneckiemu (główny akcjonariusz banku), wiceprzewodniczącemu Remigiuszowi Balińskiemu oraz pięciu członkom nadzoru: Izabeli Lubczyńskiej, Krzysztofowi Bieleckiemu, Arturowi Gaborowi, Piotrowi Kamińskiemu i Dariuszowi Krawczykowi. Zaskarżono także udzielenie skwitowania członkom zarządu: Jaromirowi Frankowiczowi, Magdalenie Skwarzec i Tomaszowi Górskiemu (ostatnia dwójka niedawno odeszła z zarządu).
Bank analizuje uzasadnienie decyzji BFG i przypomina, że inwestorzy mieli możliwość zapoznania się z wszystkimi materiałami omawianymi na walnym zgromadzeniu, w tym dotyczącymi sytuacji finansowej banku, i żaden akcjonariusz nie głosował wtedy przeciw uchwałom o udzieleniu absolutorium członkom organów spółki, żaden nie zgłosił też sprzeciwu wobec podjętych uchwał.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.