Wniosek o odwołanie BFG z funkcji swojego kuratora Idea Bank złożył do KNF na początku września. Mający problemy kapitałowe bank Leszka Czarneckiego argumentował, że „BFG nie realizuje celu, dla którego został powołany na kuratora, gdyż nie podejmuje aktywności służącej poprawie sytuacji banku, ani też nie wspiera organów banku na etapie opracowania czy wdrażania działań naprawczych". Zatarg powstał po tym, gdy BFG nie zgodził się na sprzedaż przez Idea Bank części akcji spółki zależnej Idea Money. Transakcja ta miała podbić współczynniki kapitałowe banku.

KNF przypomina, że ustanowiła kuratora Idea Banku 15 maja 2019 r. i powierzyła pełnienie tej funkcji BFG. Aż do teraz bank nie protestował. W piśmie z początku września o odwołanie kuratora wniósł również o zmianę podmiotu wykonującego te funkcję na wypadek, gdyby KNF uznała stosowanie środka nadzoru w postaci ustanowienia kuratora dalej za zasadne.

„Kwestia ustanawiania i odwoływania kuratora banku regulowana jest przez Prawo bankowe. Z charakteru przepisów regulujących stosowanie środków nadzorczych Komisji wynika, że wykorzystywanie środka nadzorczego w formie ustanowienia kuratora może odbywać się wyłącznie z urzędu. Jest to naturalny element zachowania autonomii Komisji w sferze wykonywania jej zadań nadzorczych. Złożenie zatem wniosku o wszczęcie postępowania w przedmiocie odwołania kuratora przez podmiot, który nie jest legitymowany ustawowo do tej czynności, nie może skutkować wszczęciem postępowania administracyjnego" – czytamy w dzisiejszym komunikacie KNF.

Nadzór przypomina także i zwraca uwagę na stanowisko UKNF z dnia 4 września 2020 r., dotyczące w szczególności działań komunikacyjnych i medialnych związanych ze złożeniem przez bank wniosku o odwołanie kuratora. UKNF ocenił wtedy działania banku jako próbę wywierania presji na państwowe organy nadzorcze. „Skierowanie do KNF przez Idea Bank wniosku o odwołanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) z funkcji kuratora oraz jego upublicznienie odbieramy jako formę wywierania niedopuszczalnej, publicznej presji i nacisku na organ nadzoru realizujący ustawowe zadania, jakimi jest dbałość o stabilność polskiego systemu finansowego, w tym sektora bankowego oraz dbałość o bezpieczeństwo środków klientów zgromadzonych w bankach, a także na kuratora Idea Banku, powołanego przez organ nadzoru zgodnie z przepisami prawa. Takie działanie Banku jest nieakceptowalne i musi spotkać się ze stanowczym sprzeciwem" – podał UKNF dzień po złożeniu wniosku przez Idea Bank w sprawie odwołania kuratora.