Handel i konsumpcja

Sprzedaż Żywca w cieniu piwnego kryzysu

W pierwszej połowie skonsolidowane przychody wicelidera polskiego rynku piwa spadł o 3 proc. Lepiej niż w kraju firma wypadła za granicą
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Przychody producenta piw Żywiec i Warka sięgnęły w tym okresie niemal 1,73 mld zł. Przed rokiem przekraczały 1,78 mld zł.

Pierwsze półrocze było trudne nie tylko dla wicelidera. Niskie temperatury, powódź i żałoba narodowa sprawiły, że — według wstępnych szacunków branży — popyt na piwo zmalał w Polsce 3 — 5 proc.

Grupa Żywiec sprzedała 5,7 mln hl piwa, o niemal 5,3 proc. mniej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. W tym czasie popyt na piwa Kompani Piwowarskiej, największego konkurenta Żywca, skurczył się o 5 proc. Grupie udało się poprawić natomiast zysk operacyjny o 14,6 proc., do ok. 215,5 mln zł. Jej zysk netto wyniósł prawie 158,8 mln zł. W pierwszym półroczu 2009 r. sięgał 130,3 mln zł.

Eksport produktów grupy Żywiec zwiększył się o ponad 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 r. Jak podkreśla firma był to wynik wyższy niż średnia dla eksportu polskich piw.

Największa wzrost zanotowały marki Żywiec i Warka. Żywiec sprzedaje najwięcej piw do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Kanady. W pierwszej połowie 2010 r. o 3,9 proc. mniej piwa sprzedał także holenderski Heineken, główny udziałowiec Żywca. Najgłębszy spadek koncern zanotował w Europie Środkowo — Wschodniej. Mniej sprzedał także w zachodniej części Starego Kontynentu.

Przychody Heinekena urosły jednak o 5,2 proc, do 7,52 mld euro. Wzrost zawdzięcza przejęciu meksykańskiej firmy Femsa Cerveza. Zysk piwnego giganta urósł o 42 proc., do 695 mln euro. Oprócz akwizycji wpływ miało na to cięcie kosztów. Heineken zaoszczędził w pierwszym półroczu 104 mln euro.


Wideo komentarz