REKLAMA
REKLAMA

Firmy

Dwa miliony złotych grzywny za manipulację kursem

Zapadły sądowe wyroki grzywny i więzienia dla czterech osób, które dziesięć
lat temu manipulowały kursem spółki Pażur
Foto: PARKIET

Milion złotych grzywny i rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata dla jednej osoby i 350 tys. zł grzywny oraz 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata - to wyroki, jakie wydał kilka dni temu warszawski sąd w sprawie manipulacji akcjami spółki Pażur od debiutu w listopadzie 1999 roku do września 2000 roku.

Ówczesna Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (dziś to Komisja Nadzoru Finansowego) skierowała zawiadomienie do ówczesnego Urzędu Ochrony Państwa we wrześniu 2000 roku gdy stwierdziła, że siedem podmiotów (osoby fizyczne i prawne) poprzez transakcje między sobą spowodowało duży wzrost kursu (o ponad 400 proc., do 42,9 zł) i obrotu akcjami spółki zajmującej się dystrybucją wyrobów tytoniowych.

Firma Pażur popadła w kłopoty finansowe i nie zdołała porozumieć się z wierzycielami. W 2003 roku sąd ogłosił jej upadłość, a w 2005 roku jej akcje zostały wykluczone z obrotu giełdowego.

Milion złotych to najwyższa jak do tej pory kara nałożona na jedną osobę za manipulację kursem. Dwa lata temu za taki czyn sąd skazał byłego prezesa ZPUE na 250 tys. zł grzywny.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA