Technologie

ATM Centrum zacznie pracować za dwa lata

Teleinformatyczna spółka w przyszłym roku rozpocznie prace przy budowie Centrum Innowacji ATM

ATM ma kilka pomysłów skąd wziąć pieniądze na sfinansowanie inwestycji

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski Jakub Ostałowski

Projekt pochłonie ponad 360 mln zł. Zakończy się w 2015 r. W znacznej części zostanie sfinansowany z dotacji unijnych. Giełdowa firma podpisała już odpowiednią umowę z Ministerstwem Gospodarki. Wsparcie wyniesie 72 mln zł.

W ramach inwestycji ATM zamierza m.in. znacząco powiększyć posiadane centrum danych (data center) oraz zbudować pomieszczenia biurowe przystosowane dla firm o profilu technologicznym (posiadające odpowiednią infrastrukturę telekomunikacyjną i informatyczną). Zamierza wynajmować miejsca na zainstalowanych w nowym obiekcie serwerach (usługi kolokacji i hostingu) zewnętrznym firmom. Chce również zarabiać na wynajmowaniu biur podmiotom, które będą chciały korzystać ze stworzonej infrastruktury.

ATM już od kilku lat przygotowuje się do realizacji projektu. Najpierw długo walczył o przyłączenie terenów, na których powstanie obiekt (na warszawskiej Pradze po sąsiedzku z siedzibą firmy), do łódzkiej strefy ekonomicznej. Potem zabiegał o zdobycie dotacji. Decyzja w tej sprawie zapadła już rok temu ale umowa została podpisana dopiero w ostatnich dniach.

Dlatego do tej pory nakłady na projekt były niewielkie. – Zajmujemy się zdobywaniem odpowiednich zezwoleń. Wiosną powinniśmy rozpocząć poszukiwania wykonawcy – mówi Maciej Klepacki, rzecznik ATM. Zapewnia, że pierwszy budynek (centrum będzie liczyło ich kilka) zostanie oddany do użytku w 2011 r. Wtedy też pojawią się pierwsze przychody z tego źródła.

Głównym problemem firmy jest pozyskanie pieniędzy na finansowanie budowy. – Będziemy musieli się posiłkować środkami zewnętrznymi, ale decyzje, z jakiego źródła je pozyskamy, będą podejmowane najwcześniej w połowie 2010 r. – podsumowuje rzecznik.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.