Triton Development: poślizg kontrolowany

Nie będzie ani masowych rezygnacji klientów z zawartych umów, ani kłopotów z kredytem od PKO BP – uważa prezes dewelopera

Publikacja: 08.09.2009 08:06

Prezes dewelopera przyznaje, że harmonogram realizacji kompleksu Triton Park był zbyt ambitny. Teren

Prezes dewelopera przyznaje, że harmonogram realizacji kompleksu Triton Park był zbyt ambitny. Teren przy ul. Grójeckiej 194 w Warszawie wciąż jest wielkim placem budowy.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Budowa kompleksu apartamentowego Triton Park w Warszawie – sztandarowej inwestycji giełdowego dewelopera, liczącej blisko 600 mieszkań – zostanie ukończona dopiero w IV kwartale tego roku – przyznał zarząd w sprawozdaniu finansowym za I półrocze.

[srodtytul]Większe opóźnienie nie zniechęci klientów? [/srodtytul]

Magdalena Szmagalska, prezes i znaczący akcjonariusz Tritonu Development, udzielając w czerwcu wywiadu dla „Parkietu”, liczyła, że spółka uzyska pozwolenie na użytkowanie obiektu do końca sierpnia. A przypomnijmy, że nie był to pierwszy z deklarowanych terminów zakończenia inwestycji. W umowach, które zostały zawarte już na początku 2007 r., deweloper zobowiązał się przekazać mieszkania nabywcom najpóźniej do marca 2009 r. Realizację projektu opóźnił jednak spór z generalnym wykonawcą – Warbudem (miał miejsce w II połowie 2007 r.). W związku z niedotrzymaniem wspomnianego terminu, pierwsi klienci mogli więc odstąpić od zakupu lokali i część z nich – jak przyznała prezes – z tego prawa skorzystała.

Jej zdaniem jednak, kolejny poślizg nie spowoduje nasilenia się zjawiska rezygnacji. – W przypadku wielu umów już wcześniej zawarliśmy bowiem aneksy, odpowiednio wydłużające terminy – mówi Magdalena Szmagalska. Wskazuje, że było to też na rękę niektórym klientom (czasami to oni o to wnioskowali), którzy w ten sposób zyskiwali dodatkowy czas na uzyskanie kredytu na zakup mieszkania.

Z bankiem musi też negocjować deweloper. Z końcem września mija bowiem termin spłaty kredytu, otrzymanego od PKO BP na realizację inwestycji Triton Park (spółka do końca czerwca wykorzystała ponad 51 mln zł z przyznanych 100 mln zł). – Dotychczasowe relacje i ciągły kontakt z bankiem utwierdzają mnie w przekonaniu, że wydłużenie umowy kredytowej nie będzie problemem – twierdzi prezes.

Pytana o stopień zaawansowania sprzedaży w Triton Parku (do czerwca było to około 300 lokali), wskazuje, że w lipcu i sierpniu spółka znalazła nabywców na 15 mieszkań, co – jej zdaniem – jest dobrym rezultatem, biorąc pod uwagę tradycyjnie słabszy w biznesie mieszkaniowym okres wakacyjny.

[srodtytul]MSR 18 od przyszłego roku[/srodtytul] Triton Development to jedyny giełdowy deweloper, który w sprawozdawczości finansowej wciąż stosuje standard MSR 11, czyli tzw. metodę wskaźnikową, zgodnie z którą przychody z projektów deweloperskich mogą być wykazywane już w trakcie ich realizacji, proporcjonalnie do zaawansowania budowy i sprzedaży mieszkań. Spółka nie uniknie jednak wdrożenia standardu MSR 18 (zrobi to z początkiem 2010 r.), według którego wpływy ze sprzedaży lokali są rozpoznawane dopiero po ich przekazaniu nabywcom.

Biorąc pod uwagę to, że Triton Park zostanie ukończony w IV kwartale, zdecydowana większość, o ile nie wszystkie, sprzedane mieszkania zostaną przekazane nabywcom dopiero na początku przyszłego roku. A to oznacza, że wszystkie dotychczas rozpoznane (według MSR 11) przychody z tego projektu zostaną ujęte ponownie w sprawozdaniu za 2010 r., przygotowany zgodnie z MSR 18.

Budownictwo
Mirbud po konferencji: co z przejęciami, emisją i dywidendą?
Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z nowym zarządem
Budownictwo
Mo-Bruk planuje przejęcia i wzrost mocy
Budownictwo
GTC chce większej dywersyfikacji portfela
Budownictwo
GTC chce budować mieszkania na sprzedaż i na wynajem
Budownictwo
Kurs dewelopera ED Invest w górę po wynikach