REKLAMA
REKLAMA

Firmy

Mercator Medical zwiększa zyski i dywidendę

Producent rękawic lateksowych wyraźnie poprawił w 2014 r. wyniki finansowe i zamierza zwiększyć kwotę wypłacanej dywidendy. W tym roku powstanie nowa strategia.

Wiesław Żyznowski, prezes Mercatora

Foto: Fotorzepa

Mercator Medical ma za sobą udany 2014 r., w którym zwiększył przychody o 14 proc., do 168 mln zł, zysk EBITDA o 17 proc., do 16,4 mln zł, zaś netto o 46 proc., do 10 mln zł. Poprawa została uzyskana pomimo spadających cen głównego asortymentu, czyli rękawic medycznych oraz konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Zdaniem zarządu wpływ na osiągnięte wyniki finansowe w 2014 roku miała realizacja większości założonych kroków rozwojowych i inwestycji, tak w produkcji, jak i dystrybucji. Zwiększona została sprzedaż ilościowa (w sumie o blisko 18 proc.), najwięcej w Polsce, Arabii Saudyjskiej oraz Stanach Zjednoczonych. Poprawie uległy marże, zwłaszcza na produkcji własnej. Duże oszczędności grupa poczyniła w kosztach finansowych. Nie mniej ważne było umiejętne poradzenie sobie z trudną sytuacją na wschodzie Europy, gdzie zaangażowanie grupy nieco zmniejszyło się.

- W 2014 oraz na początku 2015 roku zrealizowaliśmy obietnice przedstawione w trakcie IPO. Zakończyliśmy rozbudowę fabryki rękawic w Tajlandii, uruchamiając tym samym cztery podwójne linie produkcyjne rękawic lateksowych, wraz z niezbędnymi urządzeniami do ich obsługi. Ostatni ciąg oddaliśmy do użytkowania 9 marca 2015 roku. Uruchomienie wszystkich nowych linii produkcyjnych umożliwiło nam osiągnięcie maksymalnej mocy produkcyjnej na poziomie ponad 100 milionów sztuk rękawic miesięcznie. To ponad dwukrotny wzrost produkcji w porównaniu z produkcją sprzed rozpoczęcia inwestycji - mówi Wiesław Żyznowski, prezes Mercatora. Inwestycja została sfinansowana głównie z emisji akcji przeprowadzonej w 2013 r. w ramach oferty publicznej poprzedzającej debiut spółki na giełdzie w Warszawie. Łączny koszt realizacji inwestycji wyniósł ok. 30 mln zł.

W połowie 2014 r. firma rozpoczęła również rozbudowę centrum logistycznego w Brześciu Kujawskim, powiększając o niemal 100 proc. powierzchnię magazynową i 120 proc. ilość miejsc paletowych. Nakłady inwestycyjne wyniosły ok. 5,6 mln zł wraz z wyposażeniem i poprawą istniejącej infrastruktury. Budowa była finansowana głównie z kredytu inwestycyjnego.

Jakie są cele na 2015 r.? Prezes wskazuje, że jest to zajęcie po raz kolejny pozycji lidera na rynku krajowym oraz zwiększenie światowego udziału w sprzedaży rękawic medycznych.

- Uzyskanie statusu wiodącego dystrybutora w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności w Rosji, a także na Ukrainie, w Rumunii, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji oraz ekspansja na rynku globalnym jest dla nas priorytetem – informuje Żyznowski. Firma planuje, że sprzedaż około 30 proc. produkcji fabryki w Tajlandii na rynek amerykański. Pozostała cześć to sprzedaż do Europy, krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Południowej. - W roku 2015 planujemy także ogłosić nową strategię na lata od 2016 począwszy - dodaje prezes.

Mercator Medical chce przeznaczyć na dywidendę 2,16 mln zł, co daje 0,25 zł na akcję. Przy obecnym kursie (17 zł), daje to stopę dywidendy 1,5 proc. Rok wcześniej spółka wypłaciła w formie dywidendy 295,3 tys. zł, czyli 3 grosze na akcję.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA