Zgodnie z naszą niepisaną tradycją po zakończeniu roku bierzemy pod lupę inwestycyjną „tablicę Mendelejewa”, czyli barwne, obrazowe zestawienie stóp zwrotu z wybranych aktywów, takich jak akcje z różnych rynków i segmentów, obligacje i złoto. Oczywiście, z natury lista tych aktywów jest mocno uproszczona i w skrócony sposób reprezentuje inwestycyjne uniwersum, ale bez wątpienia skłania do ważnych przemyśleń.
Spektakularny powrót do formy
Jakże odmienny był 2023 rok od poprzedniego! Podczas gdy 2022 stał pod znakiem awersji do ryzyka wywołanej przez atak inflacji, atak Rosji na Ukrainę i agresywne globalne podwyżki stóp procentowych, to 2023 przyniósł nadspodziewanie mocne odreagowanie. Podczas gdy w 2022 na topie naszego zestawienia stóp zwrotu znalazł się dolar amerykański (typowa „bezpieczna przystań”), a akcje były zgodnie na minusie, to w 2023 wyglądało to dokładnie odwrotnie – dolar wylądował na samym dole rankingu, a akcje zajęły wysokie pozycje.
Jeśli chodzi o akcje, to 2023 rok przyniósł triumfalny powrót polskich walorów. Reprezentujący je zbiorczo WIG znalazł się na samym szczycie rankingu. Zdarzyło się to po raz pierwszy od… jedenastu lat. Na to osiągnięcie zapracowały, co ciekawe, wszystkie główne segmenty krajowej giełdy – zarówno duże, średnie, jak i małe spółki. Wbrew pozorom taka zgodność w wygenerowaniu dwucyfrowych stóp zwrotu wcale historycznie nie zdarzała się zbyt często.
Bardzo dobrze w ubiegłym roku wypadły też akcje amerykańskie, jak i z innych rynków rozwiniętych. Relatywnie słabo (a nominalnie – umiarkowanie) spisały się rynki wschodzące, na co wpływ miała przede wszystkim rozczarowująca postawa chińskich akcji, mających największą wagę w indeksie MSCI Emerging Markets.