#WykresDnia: Wzrośnie niemiecki dług

Minister finansów Christian Lindner planuje zaciągnąć około 17 miliardów euro nowego zadłużenia netto w budżecie federalnym na 2024 rok, czyli znacznie więcej niż planowane wcześniej 12,3 miliarda euro.

Publikacja: 12.06.2023 08:57

#WykresDnia: Wzrośnie niemiecki dług

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/FyUv38OX0AI95Z2?format=jpg&name=medium

Niemiecki minister finansów Christian Lindner planuje zwiększyć zadłużenie rządu do prawie 17 miliardów euro w przyszłorocznym budżecie. Wzrost był odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze, ale nadal byłby zgodny z konstytucyjnie narzuconym przez Niemcy hamulcem zadłużenia, podał magazyn.

Rzecznik ministerstwa finansów odmówił komentarza na temat kwoty 17 miliardów euro, ale powiedział, że projekt budżetu powinien zostać uchwalony przed wakacjami, bez podania dokładnej daty.

Rozmowy budżetowe przeciągały się, ponieważ trzy partie rządowe – Wolni Demokraci Lindnera, Socjaldemokraci i Zieloni – mają bardzo różne poglądy na temat priorytetów wydatków.

Ministerstwo Finansów na początku tego miesiąca poinformowało pozostałe resorty, jakie środki budżetowe zostaną im udostępnione w przyszłym roku. Przy napiętych budżetach dla wszystkich ministerstw z wyjątkiem obrony Lindner mógłby zaoszczędzić około 3,7 miliarda euro, przy czym największe obciążenie spadłoby na ministerstwo transportu. Budżet obronny wzrośnie do 51,8 mld euro w 2024 r. i do 52 mld euro w 2025 r.

W tym roku Niemcy zaplanowały rekordową emisję długu w wysokości ponad 500 miliardów euro aby sfinansować koszty związane z kryzysem energetycznym i skutkami pandemii COVID-19. Rząd zamierza wyemitować federalne papiery wartościowe o łącznej wartości około 539 miliardów euro. Dla porównania, poprzedni rekord wyniósł 449 miliardów euro w tym roku i 483 miliardy w 2020 roku.

Największa europejska gospodarka próbuje poradzić sobie z rosnącymi kosztami gazu i energii elektrycznej, spowodowanymi głównie załamaniem dostaw rosyjskiego gazu do Europy, za co Moskwa obwinia zachodnie sankcje po inwazji na Ukrainę w lutym. W odpowiedzi na kryzys energetyczny niemiecki rząd ustanowił „tarczę obronną” o wartości 200 miliardów euro, aby chronić firmy i gospodarstwa domowe przed skutkami gwałtownego wzrostu cen energii. Wydatki rządowe przewyższą dochody, gdyż rząd federalny musi spłacić inwestorom papiery wartościowe o wartości ponad 325 mld euro.

Z ponad 500 miliardów euro, które mają zostać zebrane w 2023 roku, rząd planuje zebrać 274 miliardy euro na aukcjach na rynku kapitałowym konwencjonalnych federalnych papierów wartościowych i wyemitować kolejne 242 miliardy euro na rynku pieniężnym. Ponadto od 15 do 17 miliardów euro zostanie zebranych za pośrednictwem zielonych federalnych papierów wartościowych i od 6 do 8 miliardów euro za pośrednictwem federalnych papierów wartościowych powiązanych z inflacją.

Dług niemieckiego sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł w ubiegłym roku 2,57 bln euro (2,79 bln dolarów), co oznacza wzrost o 71 mld euro w skali roku. Relacja długu do nominalnego produktu krajowego brutto (PKB) kraju spadła o 2,9 punktu procentowego do 66,4 proc. w 2022 r. Dług publiczny w Niemczech definiowany jest według kryteriów z Maastricht.

Chociaż dług publiczny w 2022 r. był znacznie niższy od szczytowego poziomu z 2010 r., który wyniósł 82,4 proc., utrzymywał się powyżej docelowego pułapu wynoszącego 60 proc. zgodnie z kryteriami z Maastricht. W 2019 roku, przed pandemią, Niemcy utrzymywały się poniżej tego limitu ze wskaźnikiem zadłużenia na poziomie 59,6 proc.. W ubiegłym roku zadłużenie kraju rosło wolniej niż w latach 2020 i 2021, co było związane z łagodzeniem warunków związanych z pandemią.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?