#WykresDnia: Czekanie na Nvidię

W najbliższą środę spółka przedstawi dane i prognozy. Akcje producenta chipów są teraz wyceniane przy wskaźniku C/S na poziomie 29.

Publikacja: 22.05.2023 09:11

#WykresDnia: Czekanie na Nvidię

Foto: Adobestock

parkiet.com

Większość wielkich firm już opublikowała swoje najnowsze raporty kwartalne, ale niektóre wciąż nie przedstawiły swoich najnowszych sprawozdań finansowych. W środę (24 maja) po zamknięciu Nvidia ogłosi swoje wyniki za pierwszy kwartał fiskalny 2024 (kwiecień).

Nvidia przykuła uwagę Wall Street, osiągając ponad 80-proc. udział w rynku konsumenckich procesorów graficznych (GPU) i wykorzystując to do katapultowania się na szczyt dynamicznie rozwijającej się branży sztucznej inteligencji.

Akcje Nvidii poszybowały w górę o 116 proc. od 1 stycznia, a optymistyczni inwestorzy są podekscytowani perspektywami firmy w dziedzinie sztucznej inteligencji. Firma zajęła czołowe miejsce w branży, stając się głównym dostawcą procesorów graficznych dla ChatGPT firmy OpenAI, zaawansowanego chatbota zdolnego do generowania dialogów przypominających ludzkie. Biorąc pod uwagę, że ChatGPT był jednym z głównych motorów obecnego boomu na sztuczną inteligencję, Nvidia ma dobrą pozycję, aby stać się głównym dostawcą chipów w branży.

Według danych Grand View Research przewiduje się, że rynek sztucznej inteligencji będzie się rozwijał w tempie skumulowanego rocznego wzrostu na poziomie 37 proc. do 2030 r., a jego wartość w zeszłym roku wyniosła około 137 miliardów dolarów. Procesory graficzne, takie jak Nvidia, mają kluczowe znaczenie dla tego wzrostu, ponieważ moc chipów jest wymagana do uruchamiania i rozwijania oprogramowania AI.

Co więcej, raport TrendForce z marca ujawnił, że ChatGPT używał około 20 000 procesorów graficznych w 2020 r., a liczba ta ma wynieść 30 000 w miarę przygotowań do komercjalizacji. Ponieważ coraz więcej firm technologicznych kieruje swoją działalność na rozwój sztucznej inteligencji, Nvidia ma ogromną przewagę dzięki możliwości sprzedaży swoich chipów na całym rynku. Rośnie konkurencja ze strony producentów chipów AMD i Intela, ale Nvidia jak dotąd zdobyła przewagę, którą trudno będzie pokonać.

Analizując ostatnie rozmowy z dostawcami komponentów w łańcuchu dostaw giganta chipów, analityk firmy Truist, William Stein uważa, że inwestorów czeka miła niespodzianka. I ci to czują: w porównaniu z wycena spółki żadne akcje na Nasdaq 100 nie są tak drogie.

– Ostatnio dowiedzieliśmy się o wzroście popytu na procesory graficzne AI – zauważa analityk. – Należy spodziewać się wzrostu ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na tworzenie generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT. Bardziej zaskakujące dla nas jest to, że wzrost dotyczy opóźnionych procesorów graficznych (A100/A800). Oczekujemy, że zaowocuje to wzrostem przychodów i marży w wynikach pierwszego kwartału (kwiecień) i perspektyw na drugi kwartał (lipiec) – stwierdza Stein

Według dostawców, w marcu zaobserwowano wzrost popytu, który utrzymywał się do kwietnia i do „horyzontu prognostycznego”. Według Steina można by się tego spodziewać po H100 – najnowszej generacji systemach architektury Hopper firmy Nvidia – szczególnie biorąc pod uwagę wszystkie emocje związane z ChatGPT. Ale fakt, że „wskaźniki wzrostu” pochodzą z A100 (opóźniona generacja systemów o architekturze Ampere) i A800 (procesor graficzny o architekturze Ampere przeznaczony na rynek chiński) jest bardziej zagadkowy.

Niezależnie od tego, czy wzrost popytu na procesory graficzne z serii A wynika z „analizy wydajności kosztów i korzyści faworyzującej serię A w porównaniu z serią H”, czy po prostu ogólnego wzrostu popytu, a może z powodu ciągłych przeszkód w łańcuchu dostaw dla procesorów graficznych z serii H , jest niejasne.

W każdym razie ta nowa informacja spowodowała zmianę szacunków Steina. Analityk podniósł swoją prognozę sekwencyjnego wzrostu sprzedaży na rynku końcowym Datacenter z 6 proc. w pierwszym i drugim kwartale do 8,5 proc. w obu. Ponadto prognoza wzrostu rynku końcowego centrów danych w CY23 wzrosła z +17 proc. do +24 proc., a prognoza wzrostu sprzedaży na rynku końcowym centrów danych w CY24 wzrosła z +16 proc. do +28 proc.

Niezależnie od przyczyny wzrostu popytu, Stein reklamuje Nvidię jako „firmę zajmującą się sztuczną inteligencją”, twierdząc, że jej status lidera w mniejszym stopniu zależy od jej urządzeń, a bardziej z powodu „kultury innowacji, ekosystemu zasiedziałego i ogromnych inwestycji w oprogramowanie”.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy 37 analityków włączyło się do oceny Nvidii z 29 rekomendacjami kup i 8 trzymaj, co daje konsensus silnego kupowania. Biorąc pod uwagę lepsze wyniki akcji od początku roku (wzrost o 114 proc.), średni cel 296,29 USD oznacza, że akcje wzrosły na razie wystarczająco.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty