#WykresDnia: Rosną niemieckie oczekiwania inflacyjne

Niemieckie 10-letnie oczekiwania inflacyjne – mierzone obligacjami indeksowanymi do inflacji – wzrosły do ​​2,29 proc.

Publikacja: 16.02.2023 09:02

#WykresDnia: Rosną niemieckie oczekiwania inflacyjne

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Rentowności krótkoterminowych obligacji strefy euro osiągnęły w środę nowe wieloletnie maksima, ponieważ nowe dane z USA podsyciły oczekiwania na zacieśnienie ścieżki monetarnej, w obliczu jastrzębich komentarzy Europejskiego Banku Centralnego.

Gabriel Makhlouf z EBC powiedział, że bank może podnieść stopy procentowe powyżej 3,5 proc. – z obecnych 2,5 proc. – i prawdopodobnie nie obniży ich w tym roku, ponieważ dąży do przywrócenia inflacji do celu.

– Nawet centryści w EBC są niezachwiani w swojej determinacji do zaostrzania polityk – powiedział Christian Schulz, zastępca głównego ekonomisty Citi. – Nadal nie widać oznak gołębiego zwrotu w EBC, ale jeśli tak, to względni centryści w EBC byliby kluczem do obserwowania – dodał.

Sprzedaż detaliczna w USA gwałtownie odbiła się w styczniu po dwóch prostych miesięcznych spadkach, wskazując na ciągłą odporność gospodarki pomimo wyższych kosztów finansowania zewnętrznego.

We wtorek dane o inflacji w USA podniosły koszty finansowania zewnętrznego po obu stronach Atlantyku. Podczas gdy niższe niż oczekiwano dane dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii spowodowały gwałtowny spadek rentowności w Wielkiej Brytanii, oczekiwania, że ​​banki centralne na całym świecie będą nadal podnosić stopy procentowe i być może będą musiały je utrzymywać przez jakiś czas na wysokim poziomie, nadal wywierają presję na obligacje skarbowe.

Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec, wskaźnika odniesienia dla strefy euro, spadła o 2 punkty bazowe (pb) do 2,42 proc., osiągając we wtorek najwyższy od sześciu tygodni poziom 2,447 proc..

Rentowność niemieckich obligacji dwuletnich również spadła o 2 punkty bazowe do 2,84 proc., w porównaniu do najwyższego poziomu od ponad 14 lat poprzedniego dnia.

Ostateczne stopy procentowe banków centralnych wciąż przeceniają się wyżej, co powoduje wzrost rentowności obligacji na całej krzywej – powiedział Kenneth Broux, starszy strateg ds. walut i stóp w Societe Generale.

– Inflacja nie schładza się wystarczająco szybko w Stanach Zjednoczonych i strefie euro, a chociaż w Wielkiej Brytanii bazowa była najniżej od czerwca – nadal jest podwyższona, a rynek pracy jest napięty.

Według cen rynkowych stopy w USA osiągną szczyt na poziomie 5,25 proc. i utrzymają się powyżej 5 proc. przez cały rok, a stopy Europejskiego Banku Centralnego (EBC) osiągną szczyt na poziomie 3,55 proc. jesienią. Oznacza to, że banki centralne mają jeszcze przed sobą dalsze podwyżki stóp procentowych. EBC podniósł główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 2,5 proc. na początku tego miesiąca, a Fed podniósł swoją główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 4,5-4,75 proc.

Ostatni wzrost cen stawek końcowych nastąpił po wtorkowych danych z USA, które pokazały, że inflacja okazała się lepka, co po pewnej zmienności ostatecznie spowodowało wzrost rentowności w USA i Europie.

Dane opublikowane w środę pokazały, że brytyjska inflacja cen konsumpcyjnych spadła w styczniu o więcej niż oczekiwano do 10,1 proc. rok do roku, a miara z wyłączeniem energii, żywności, alkoholu i tytoniu spadła do 5,8 proc. z 6,3 proc. w grudniu.

Pomogło to brytyjskim obligacjom osiągnąć lepsze wyniki niż ich odpowiedniki, a rentowność 10-letnich obligacji spadła o 10 punktów bazowych do 3,42 proc., w porównaniu z wtorkowym maksimum od ponad pięciu tygodni.

Ale ten optymizm był w dużej mierze ograniczony do rynku brytyjskiego. Rentowności Włoch, benchmarku dla peryferii strefy euro, były zgodne z szerszym nastrojem, gdzie rentowność 10-latki spadła o 2 pb do 4,207 proc., a rentowność 2-latki o 2 pb do 3,36 proc.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?