#WykresDnia: Big Tech dołuje

Wartość rynkowa Big Tech (Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft, Tesla, Meta) spadła w 2022 r. łącznie o 4,7 bln USD.

Publikacja: 02.01.2023 09:54

#WykresDnia: Big Tech dołuje

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Bloomberg

Rok 2022 zmienił wielu byłych ulubieńców giełdy w niewypały. Przez większą część poprzedniej dekady inwestorzy skupiali się na akcjach szybko rozwijających się spółek technologicznych, których mocne zyski rok po roku utwierdziły ich w przekonaniu, że nie mają innego wyjścia, jak tylko rosnąć. Gwałtowne wzrosty cen takich akcji, jak spółka macierzysta Facebooka Meta, Amazon, Apple, Netflix i właściciel Google Alphabet. spowodowały, że główne indeksy osiągnęły dziesiątki nowych szczytów. Handel stał się tak popularny, że zyskał własny akronim: FAANG.

Hossa zatrzymała się w zeszłym roku, kiedy agresywne podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej zmieniły impet. Inwestorzy zostali zmuszeni do ponownej oceny zalet i wad posiadania akcji spółek, których atrakcyjność koncentrowała się na ich potencjale do generowania nieoczekiwanych zysków przez wiele lat w przyszłości.

– Kiedy pieniądze są w zasadzie darmowe… jesteś skłonny przywiązywać dużą wagę do przyszłych zysków, zwłaszcza akcji wzrostowych – powiedział Erik Knutzen, dyrektor ds. inwestycji w strategie multiasset w Neuberger Berman. – To wszystko się zmienia, gdy stopy rosną.

Czytaj więcej

Mark Zuckerberg uboższy o 70 mld dolarów

Meta spadła w 2022 r. o 64 proc.; Netflix o 51 proc.; pozostałe trzy spółki spadły o co najmniej 27 proc.. Razem akcje FAANG straciły ponad 3 biliony dolarów wartości rynkowej, pomagając pociągnąć za sobą szerszy rynek akcji. S&P 500 spadł o 19 proc., co było najgorszym rokiem od kryzysu finansowego w 2008 roku. A Big Tech (Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft, Tesla, Meta) runął w dół o 4,7 biliona dolarów.

Dlaczego akcje dużych firm technologicznych cieszą się tak dużym zainteresowaniem? S&P 500 jest ważony wartością rynkową, więc największe spółki w indeksie mają największy wpływ na jego kierunek. Według S&P Dow Jones Indices, nawet po zeszłorocznych gwałtownych spadkach, udział pięciu akcji FAANG w indeksie wynosi 13 proc., co oznacza spadek z około 17 proc. na koniec 2021 r. Innymi słowy, koszyk spółek megacap-tech, który obejmuje akcje FAANG, wraz z Microsoft, Nvidia i Tesla, był odpowiedzialny za więcej spadków S&P 500 w 2022 r. niż wszystkie inne komponenty razem wzięte, wynika z analizy przeprowadzonej przez Bespoke Investment Group.

Kiedy stopy procentowe były bliskie zeru, inwestorzy byli bardziej skłonni płacić za wzrostowe akcje i ryzykowne aktywa w poszukiwaniu wyższych zwrotów. Jednak wraz z podnoszeniem przez Fed stóp procentowych w najszybszym tempie od lat 80., otoczenie rynkowe zaczęło sprzyjać inwestycjom, które teraz generują gotówkę dla posiadacza.

– Podczas pandemii akcje spółek technologicznych stały się ulubieńcami i zostały przewartościowane – powiedziała Gina Bolvin, prezes Bolvin Wealth Management Group. W 2022 r. „wartość wróciła w wielkim stylu”.

Ta rotacja doprowadziła do przetasowań w tabeli liderów giełdy. Na przykład Tesla weszła w 2022 r. jako piąta co do wielkości firma w S&P 500 i zakończyła jako 11. co do wielkości. Meta była szósta w tym roku i spadła na 19. miejsce. Tymczasem Exxon Mobil Corp. nie przebił się na początku pierwszej 25 i zakończył rok na ósmym miejscu.

– W przypadku usług technologicznych i komunikacyjnych panowało przekonanie, że te strumienie przychodów są odporne na wzloty i upadki gospodarki – powiedział Zach Hill, szef zarządzania portfelem w Horizon Investments. – Inwestorzy muszą się z tym liczyć.

Jednak nawet po spadkach akcji spółek technologicznych w zeszłym roku sektor ten nadal wydaje się być drogi w porównaniu z szerszym rynkiem. Zgodnie z FactSet, akcje w sektorze technologii informacyjnych S&P 500 są notowane po około 20-krotności prognozowanych zysków w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Tymczasem szerszy indeks ma wielokrotność około 17.

Stratedzy i inwestorzy twierdzą jednak, że zbyt duży wpływ Big Tech na rynek nie zmieni się wkrótce, z wyjątkiem kilku kolejnych lat wyników podobnych do 2022 r. Oznacza to, że szersze indeksy mogą pozostawać pod presją tak długo, jak zmagają się technologie megacap.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty