#WykresDnia: Dwa Porsche w DAX

Porsche AG dołączy do niemieckiego indeksu Dax, zastępując Pumę. Będzie notowany obok Porsche SE.

Publikacja: 07.12.2022 10:06

#WykresDnia: Dwa Porsche w DAX

Foto: AFP

parkiet.com

Niemiecki producent samochodów sportowych Porsche AG dołączy do indeksu blue chipów nieco ponad dwa miesiące po debiucie rynkowym. Zastąpi producenta odzieży sportowej Pumę w indeksie giełdowym DAX 19 grudnia, podczas gdy Puma spadnie do indeksu MDAX.

Akcje Porsche zyskały około 30 proc. od debiutu w Niemczech pod koniec września. Producent samochodów szybko wyprzedził swojego byłego rodzica Volkswagena – który posiada 75 proc. minus jedna akcja zwykła w całkowitym kapitale zakładowym Porsche AG – jako najcenniejszy producent samochodów w Europie.

Lutz Meschke, wiceprezes i członek zarządu ds. finansów i IT w Porsche AG, jest zadowolony z bezpośredniego skoku do DAX. – Nasze szybkie wejście do DAX podkreśla dwie rzeczy. Po pierwsze: nasz model biznesowy jest solidny i atrakcyjny dla inwestorów, nawet w trudnym otoczeniu. Po drugie: nasza definicja nowoczesnego luksusu jest przekonująca, skupiając się na zrównoważonym rozwoju i przyjmując odpowiedzialność społeczną. Nasz skok do czołowej 40 w Niemczech jest wynikiem naszej ciężkiej pracy w ciągu ostatnich lat. Moje szczególne podziękowania kieruję do wszystkich moich kolegów z Porsche. Ten sukces jest sukcesem całego zespołu – oświadczył.

– Dzięki dostawom 302 tys. sześciu modeli w 2021 roku, Porsche zajmuje wyjątkową pozycję, łącząc luksusowe cechy niszowych producentów samochodów, takie jak niedobór, wysokie ASP i wysokie ceny, z korzyściami skali większych producentów OEM – podsumował Barclays.

Ale po silnym wzroście notowań spółki Barclays ustalił cenę docelową na 106 euro. JPMorgan ustalił rating „z nadwagą” w oparciu o cenę docelową 140 euro.

– Wierzymy, że Porsche oferuje wyjątkową ekspozycję w segmencie luksusowych samochodów, ciesząc się silną siłą cenową, pozwalając firmie stawić czoła wyzwaniom, takim jak: a) wyższe koszty inflacji, b) przejście na pojazdy elektryczne oraz c) jazda autonomiczna – powiedział analityk Jose Asumendi. Zauważył, że kluczowe premiery produktów Porsche obejmują elektrycznego Macana w 2024 r., a także większy elektryczny SUV w perspektywie średnioterminowej.

Pomiędzy nimi znajduje się Deutsche Bank, w którym Tim Rokossa podkreślił „doskonały wizerunek marki Porsche” zbudowany na wielkich zwycięstwach w sportach motorowych i luksusowych samochodach sportowych o wyróżniających się osiągach i użyteczności oraz finansach, które okazały się odporne w trudnych czasach.

Powiedział, że zarówno poprzez wzrost cen, jak i wolumenu, firma wydaje się być zdeterminowana, aby zapewnić wysoką jednocyfrową roczną stopę wzrostu przychodów, a także wzrost marży, pomimo rosnącego udziału pojazdów elektrycznych na baterie.

– Pierwszy BEV Porsche dowodzi, że przejście na elektryczne działa bez osłabiania wartości marki – powiedział, a IPO dało inwestorom „szansę na udział w nowoczesnej firmie luksusowych samochodów o świetnych podstawach, a jednocześnie znacznej wzroście dzięki lepiej dostosowanym cenom (w szczególności Macan) i licencjonowaniu”.

Wierzy, że istnieje więcej zwyżek cen akcji, rozpoczynając relację z rekomendacją „kupuj” i ceną docelową 115 euro.

Zarówno Volkswagen, jak i jego większościowy właściciel Porsche SE są również w indeksie DAX. W Dax mamy nawet trzy firmy Siemens: Siemens, SIE Healthineers, SIE Energy.

Deutsche Boerse okresowo dokonuje ponownej oceny składu indeksu, wykorzystując dane transakcyjne do pomiaru wartości rynkowej i wolumenu obrotu jako podstawy do podjęcia decyzji, które spółki uwzględnić.

W ubiegłym roku indeks został rozszerzony do 40 spółek z 30 w ramach największego przeglądu w historii. Dax jest tak nieatrakcyjny, że w ślad za nim podążają ETF-y z aktywami o wartości zaledwie 14 mld euro.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty