Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.06.2022 12:04 Publikacja: 18.06.2022 12:04
Prezes GPW Marek Dietl
Foto: materiały prasowe
Przyjmując optykę inwestora indywidualnego, wśród największych wyzwań stojących przed zarządem GPW nowej kadencji widzimy konieczność rozszerzenia oferty inwestycyjnej. Inwestorzy już od pewnego czasu śmielej spoglądają i inwestują na globalnych rynkach, chcąc mieć realną dywersyfikację. Co prawda zapowiedzi giełdy idą w tę stronę, ale projekt Global Connect napotkał na problemy. Przy tak dużym wzroście zainteresowania inwestycjami w zagraniczne spółki czy też ETF-y brak tego typu rozwiązań na rodzimej giełdzie na pewno nie będzie sprzyjał utrzymywaniu dużego udziału inwestorów indywidualnych w obrotach giełdowych. Niezależnie od wyzwań, jakie przynoszą bieżące wydarzenia, chyba każdy nowy zarząd GPW powinien poświęcać dużo uwagi i wysiłku, by inicjować i wzmacniać działania zmierzające do zwiększania przejrzystości i jakości komunikacji wśród notowanych firm. Osobiście widziałbym jeszcze większą rolę GPW i spółek zależnych w praktycznej edukacji finansowej polskiego społeczeństwa. Mimo licznych inicjatyw, jakie GPW prowadzi w tym zakresie, potrzebny jest lider, który – oprócz własnych działań – będzie stymulował i konsolidował wysiłki całego rynku. Jako Polacy sami oceniamy swoją wiedzę ekonomiczną jako bardzo niską, a w następstwie przekłada się to na mniejszy potencjał nowych inwestorów czy ich obecność w długim terminie na rynku kapitałowym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas