Referendum brexitowe i wygrana Trumpa z 2016 r., czyli wielkie niespodzianki polityczne

O tym, że nigdy nie należy w pełni wierzyć sondażom, mogą świadczyć dwa kluczowe wydarzenia polityczne z 2016 r.: brytyjskie referendum w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej oraz zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Publikacja: 22.04.2022 05:00

Referendum brexitowe i wygrana Trumpa z 2016 r., czyli wielkie niespodzianki polityczne

Foto: Bloomberg

Sondaże przed referendum brexitowym z 23 czerwca 2016 r. dawały przewagę zwolennikom pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Badania przeprowadzone przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi z 8 listopada 2016 r. wyraźnie wskazywały natomiast, że zwycięży Hillary Clinton. Również większość ekspertów spodziewała się zwycięstwa kandydatki demokratów. W obu przypadkach sondaże mocno zawiodły. Czy jednak wynik tych głosowań był dużym szokiem dla rynków?

Początkową reakcją na wynik referendum brexitowego była wyprzedaż brytyjskich aktywów. Indeks giełdowy FTSE 100 spadł w ciągu trzech sesji od referendum o 5,6 proc. Później się jednak odbił i trzy miesiące od głosowania był o prawie 9 proc. wyżej. Do jego zwyżki przyczyniło się w pewnym stopniu osłabienie funta (działające na korzyść dużych eksporterów dominujących w indeksie FTSE 100), ale też inwestorzy uznali, że zagrożenia związane z brexitem szybko się nie zmaterializują. Co prawda proces wyjścia z UE okazał się niesłychanie skomplikowany i przyczynił się do osłabienia gospodarki brytyjskiej, ale nie przyniósł recesji i krachu giełdowego.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty