#WykresDnia: Amerykańskie sankcje na rosyjski dług

Prezydent USA Biden ogłasza „pierwszą transzę” sankcji na Rosję. Wprowadzi sankcje na rosyjski dług państwowy. Ale stosunek zadłużenia Rosji do PKB wynosi ok. 18 proc. w porównaniu do 133 proc. w USA.

Publikacja: 23.02.2022 09:36

#WykresDnia: Amerykańskie sankcje na rosyjski dług

Foto: Brendan Smialowski

parkiet.com

We wtorek rząd USA rozszerzył ograniczenia w handlu rosyjskim długiem rządowym, próbując ukarać Moskwę za zaostrzenie konfliktu z Ukrainą, co zdaniem analityków może mieć umiarkowany wpływ w najbliższym czasie, ale może być krokiem w kierunku ostrzejszych środków. Ministerstwo Skarbu USA poinformowało, że zakazuje udziału w rynku wtórnym obligacji wyemitowanych po 1 marca. Zwiększone restrykcje w transakcjach z rosyjskim długiem państwowym mają na celu „dalsze odcięcie Rosji od źródeł dochodów w celu finansowania jej rządu lub priorytetów prezydenta Putina, w tym jego dalszej inwazji na Ukrainę”, napisano w oświadczeniu.

Nowe ograniczenia nastąpiły po skierowaniu przez Rosję wojsk do separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy. Kraje zachodnie zagroziły, że pójdą dalej, jeśli Moskwa rozpocznie zmasowaną inwazję na swojego sąsiada.

– Przesłanie z USA jest jasne, nie chcemy, abyś posiadał rosyjskie aktywa – powiedział Tim Ash, starszy strateg suwerennych rynków wschodzących w BlueBay Asset Management. – „Wynoś się teraz” to jasne przesłanie dodał.

Amerykańskim inwestorom zakazano kupowania nowego rosyjskiego długu denominowanego w dolarach od 2014 r., kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu. Banki amerykańskie również nie mogą brać udziału w rynku pierwotnym nierublowych obligacji skarbowych od 2019 roku.

W ubiegłym roku Biden zabronił również amerykańskim instytucjom finansowym udziału w rynku pierwotnym rosyjskich obligacji skarbowych denominowanych w rublach.

– Więc mamy usankcjonowane pierwotne i drugorzędne nowe emisje w rublach i dolarach – powiedział Ash. – Następnym logicznym krokiem, jeśli Rosja dokona inwazji na pełną skalę, jest sankcjonowanie istniejących emisji.

Biden powiedział, że Rosja zapłaciłaby jeszcze wyższą cenę, gdyby kontynuowała swoją agresję.

Ostatnie pomiary zadłużenia rublowego, znane pod rosyjskim skrótem OFZ, mogą dodatkowo wzmocnić obligacje. Rentowności 10-letnich papierów przekroczyły w zeszłym tygodniu 10 proc. i obecnie wynoszą prawie 11 proc. - najwięcej od sześciu lat.

Rosyjskie obligacje dolarowe powiększyły nieco straty po ogłoszeniu amerykańskich sankcji, podczas gdy premia, jakiej domagają się inwestorzy, by utrzymywać rosyjski dług nad bezpiecznymi amerykańskimi obligacjami skarbowymi, wzrosła do 329 punktów bazowych, najszerszego od czasu załamania na rynku COVID wiosną 2020 roku.

Wpływ na handel wtórny został w Moskwie zbagatelizowany. Andrey Kostin, szef banku państwowego VTB, powiedział w listopadzie, że sankcje USA na rosyjskim wtórnym rynku obligacji skarbowych OFZ nie będą „poważnym zagrożeniem” dla stabilności finansowej kraju, ponieważ banki państwowe są znacznie większymi posiadaczami obligacji niż amerykańscy inwestorzy. Zgodnie z notatką analityczną analityków VTB w poniedziałek, zagraniczny udział udziałów OFZ wyniósł 18 proc.

Elina Ribakova, zastępca głównego ekonomisty w Instytucie Finansów Międzynarodowych powiedziała, że sankcje nałożone na dług państwowy będą miały prawdopodobnie ograniczony wpływ na gospodarkę.

– Fiskalna pozycja Rosji jest z nadwyżką, a rosyjskie władze zawyżaja finansowanie – powiedziała Ribakova. Dodała, że całkowita własność zagraniczna rosyjskiego długu wynosi około 64 miliardów dolarów, a rezerwy Rosji przekraczają 630 miliardów dolarów, podczas gdy rosyjskie banki mają nadwyżkę płynności w wysokości około 11 miliardów dolarów, którą mogłyby wykorzystać do zakupu OFZ, gdy inwestorzy zagraniczni odejdą.

Agencja ratingowa Fitch poinformowała w tym miesiącu, że chociaż sankcje na rynku wtórnym utrudnią Rosji elastyczność finansowania fiskalnego i inwestycje zagraniczne w tym kraju, nie wpłynie to znacząco na stabilność makroekonomiczną dzięki dużym rezerwom i buforom.

Tymczasem aby uniezależnić się od Zachodu, Putin przestał w 2018 r. inwestować rezerwy walutowe w amerykańskie obligacje rządowe. Rosja posiada obecnie tylko 3,9 mld USD w amerykańskich obligacjach rządowych. W 2010 roku było to 176 miliardów dolarów. Putin przeniósł wiele rezerw na złoto.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty