1. prezentację komunikatów giełdowych dotyczących spółki bezpośrednio na stronie.
2. aktualizowanie informacji finansowych, które nie tylko oszczędza czas inwestora, ale też tworzy wiarygodny i przejrzysty wizerunek firmy.
W tej sekcji warto przedstawić:
- podstawowe i archiwalne dane finansowe (dane o spółce, kapitał zakładowy, zysk netto czy przychody w ubiegłym roku),
- bieżące notowania akcji – aktualizowane na bieżąco z GPW (nawet co kilka minut). Warto, oprócz tabel i wykresów, zamieścić dane indeksów, w których uwzględniona jest spółka (np. WIG 20), dzięki czemu inwestor może porównać notowania jej akcji ze średnią rynkową,
- bieżące wyniki finansowe spółki,
- raporty, czyli możliwość pobrania bieżących lub okresowych raportów na temat spółki.
3. Kalendarz z zapowiedziami wydarzeń, które odbędą się w spółce (np. planowane inwestycje, strategiczne decyzje). Ważne jest, by wydarzenia, które miały już miejsce, umieszczać np. w dziale Aktualności.
4. Opinie analityków i ratingi – w dziale tym inwestorzy znajdą ocenę notowań spółki wystawianą przez analityków czy firmy doradcze w postaci np. artykułów, analiz, materiałów audio czy wideo.
5. Aktualności – na stronie firmy ważna jest przejrzysta prezentacja wydarzeń i bieżących informacji z jej działalności.
6. Kanał RSS – udostępnienie na stronie kanału RSS pozwoli użytkownikom na bieżące aktualizowanie i pobieranie informacji pojawiających się na stronie bez potrzeby wchodzenia na nią.
7. Newsletter – możliwość zapisania się na newsletter pozwoli firmie na informowanie subskrybentów o najważniejszych wydarzeniach nawet w momencie, kiedy nie będą oni aktywnymi inwestorami.
8. Responsywna wersja strony (w tym mobilna) zapewniająca inwestorom ciągłą dostępność do informacji przez różnorodne urządzenia, a szczególnie mobilne (np. tablety, smartfony).
9. Media o nas, czyli zakładka z informacjami np. w postaci plików jpg lub przedruków artykułów pojawiających się na temat spółki w mediach.
10. Formularz kontaktowy nie tylko dla klientów, ale też inwestorów oraz dla mediów – formularz kontaktowy, jak i sam kontakt do osoby, która zajmuje się relacjami inwestorskimi w firmie podniesie zaufanie do niej wśród odbiorców.
11. Możliwość powiększenia czcionki w serwisie internetowym zwiększa jego dostępność i komfort użytkowania. Link do przełączenia wielkości wyświetlanego na stronie WWW tekstu najczęściej umieszcza się na górze serwisu.
12. Integracja z portalami społecznościowymi – taki zabieg tworzy przejrzysty i godny zaufania wizerunek firmy.
13. Wersja angielska serwisu relacji inwestorskich – nie można zakładać, że użytkownikami witryny będą wyłącznie osoby posługujące się językiem polskim.
Strona internetowa spółki giełdowej oraz moduł relacji inwestorskich są jednymi z najważniejszych narzędzi, jakie powinna wykorzystywać firma do budowania swojego przejrzystego i pozytywnego wizerunku. Badania pokazują, że wielu inwestorów czy potencjalnych klientów postrzega daną firmę przez pryzmat jej strony internetowej. Co za tym idzie, ocenia, czy jest liderem w branży oraz czy można jej zaufać, czy też raczej wybrać jej konkurencję. W kryzysie zarysował się trend wymian stron internetowych. Firmy oczekują od agencji interaktywnych przejrzystej strony o znacznie wyższej skuteczności i realizacji celów biznesowych. Nadrzędnym zadaniem modułu relacji inwestorskich powinno być dostarczenie aktualnych i obszernych informacji, by inwestor mógł w prosty sposób wycenić danego emitenta oraz podjąć szybką i pewną decyzję o inwestycji.
Obecnie wiele spółek wciąż traktuje moduł relacji inwestorskich po macoszemu, dlatego tym bardziej łatwo wyróżnić się na tle konkurencji i zainwestować w nowoczesną stronę z profesjonalnym modułem relacji inwestorskich, gdyż to może mieć znaczący wpływ na efektywne pozyskiwanie kapitału z rynku.
Michał Hryniszyn jest dyrektorem zarządzającym w agencji interaktywnej Migomedia, specjalizującej się w projektowaniu serwisów internetowych i relacji inwestorskich spółek giełdowych.