Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami emitenci, których papiery wartościowe dopuszczono do obrotu na rynku regulowanym, mają obowiązek przekazywać do publicznej wiadomości raporty okresowe: roczne, półroczne i kwartalne. Regulacja ta jest zgodna z dotychczasowym brzmieniem dyrektywy 2004/109/WE w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery dopuszczone są do obrotu?na rynku regulowanym. Być może już wkrótce przepisy dotyczące obowiązku sporządzania i publikowania raportów kwartalnych będą musiały ulec głębokim zmianom.
Trwające w Radzie UE prace nad nowelizacją dyrektywy zakładają wprowadzenie generalnego zakazu nakładania na emitentów obowiązku publikacji innych raportów okresowych niż roczne i półroczne. Dyrektywa dopuszcza, co prawda, odstępstwo od tego zakazu, jednakże państwo członkowskie będzie mogło wymagać, aby emitenci publikowali dodatkowe informacje okresowe, np. w postaci raportów kwartalnych, jedynie pod warunkiem, że nie będą one stanowiły znacznego obciążenia administracyjnego, w szczególności dla małych i średnich emitentów oraz pod warunkiem, że ich zakres będzie ściśle proporcjonalny dla skutecznego przyczynienia się do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Niewątpliwie, z uwagi na główny cel nowelizacji, powyższe wyjątki będą interpretowane bardzo restrykcyjnie.
Nie da się racjonalnie inwestować na giełdzie, pozyskując informacje o sytuacji finansowej spółek jedynie raz na pół roku
Pozostawienie państwom członkowskim możliwości wymagania od emitentów publikacji raportów kwartalnych jedynie jako wyjątku od reguły, może budzić zastrzeżenia. Potrzeba zapewnienia inwestorom równego i szerokiego dostępu do informacji o spółkach przemawia za koniecznością pozostawienia dotychczasowych regulacji. Bezpieczeństwo wszystkich uczestników obrotu giełdowego wymaga, aby mieli oni możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją finansową spółki, w którą zainwestowali. To jedyny sposób, aby umożliwić podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych. Nie da się racjonalnie inwestować na giełdzie, pozyskując informacje o sytuacji finansowej spółek jedynie raz na pół roku. Wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że kondycja finansowa spółki z kwartału na kwartał zmieniała się diametralnie. W efekcie półroczny czas oczekiwania może skutkować zdecydowanie spóźnioną reakcją inwestycyjną. Inwestorzy będą kupować lub sprzedawać akcje spółek, nie znając ich kwartalnych wyników finansowych, ponosząc znacznie większe ryzyko inwestycyjne. Projektowane zmiany mogą prowadzić do nieefektywności rynku.
Za nieprzekonujące należy również uznać argumenty zawarte w uzasadnieniu do projektowanej nowelizacji, jakoby obciążenia administracyjne związane z obowiązkiem publikacji raportów kwartalnych stanowiły istotną barierę uniemożliwiającą małym i średnim emitentom pozyskiwanie kapitału z giełdy. Raporty kwartalne w Polsce są znacznie uproszczone w stosunku do raportu rocznego czy półrocznego i nie stanowią z pewnością nadmiernego obciążenia dla emitentów. Odnosząc się z kolei do argumentu, że obowiązki te skutkują powstawaniem presji na krótkoterminowe wyniki spółek, nie promują zaś przyjęcia perspektywy długoterminowej, warto wskazać, iż zabezpieczeniem przed zbytnią koncentracją zarządzających na wynikach krótkoterminowych powinno być raczej promowanie powiązania wynagrodzeń zarządów z długoterminowym budowaniem wartości dla inwestorów w miejsce powiązania z bieżącymi wynikami, niż zmniejszanie przejrzystości rynku poprzez likwidację obowiązków informacyjnych.