Analitycy Espirito Santo zapowiadają odbicie indeksów w drugim kwartale 2013 roku, choć zwyżka nie będzie dynamiczna. Czeka nas raczej mozolne odrabianie strat z pierwszego kwartału. Wśród argumentów przemawiających za zwyżką wymieniają dobre nastroje na światowych giełdach wynikające z coraz większego apetytu globalnych inwestorów na ryzyko. Wzrosty w naszym regionie wspierać będzie napływ pieniędzy do funduszy akcji rynków wschodzących. Z kolei niskie stopy procentowe będą zachęcać do przenoszenia gotówki z bezpiecznych aktywów w stronę akcji.
Broker w swojej strategii na przyszły kwartał poleca do zakupu akcje PKO BP, Netii, CEZ, i MOL. Spółki te powinny pozytywnie wyróżniać się na tle całego rynku. Za największy rodzimym bankiem przemawia atrakcyjna wycena w stosunku do konkurentów z branży . Zdaniem analityków marcowa aktualizacja strategii i pozytywne informacje płynące z polskiej gospodarki w II kwartale 2013 roku będa wspierać kurs banku.
Na korzyść Netii przemawia zmiana polityki wynagradzania akcjonariuszy. Niedawno ogłoszona strategia zakładająca odkup akcji za 128 mln zł (4,2 proc. kapitału) w 2013 roku powinna być pozytywnym czynnikiem dla wzrostu kursu. W ocenie Espirito Santo niska wycena Netii jest efektem m.in. negatywnego nastawienia inwestorów do polskiego sektora telekomunikacyjnego. Analitycy podkreślają, że obecna sytuacja Netii jest zdecydowanie lepsza niż konkurencyjnej TP.
Pozytywny wpływ na akcje koncernu CEZ w nadchodzących miesiącach może mieć głosowanie o przesunięciu sprzedaży pozwoleń na emisję CO2 w wysokości 900 mln ton z lat 2013-2015 na lata 2019-2020. W ocenie analityków akcje czeskiego koncernu energetycznego CEZ będzie sobie radziły lepiej niż walory polskich spółek sektora energetycznego obserwowanych przez biuro – hedging cen energii powinien spowolnić tempo spadku zysków w latach 2013-2015. Akcjonariusze mogą też liczyć na wysoką dywidendę.
Rok 2013 powinien udany dla koncernu paliwowego MOL. Ruszą najprawdopodobniej pierwsze dostawy ropy z Kurdystanu, a koncern będzie prowadził też potencjalnie dalsze odwierty w tym regionie. Analitycy wskazują, że nawet w nieco gorszej sytuacji makroekonomicznej, kondycja MOL powinna się poprawiać, m.in. dzięki programowi restrukturyzacji aktywów rafineryjnych zaplanowanemu na lata 2013 i 2014.