Stowarzyszenie podjęło próbę uzyskania szerszych informacji, nieprzekazanych do publicznej wiadomości, na temat znaczącej transakcji nabycia udziałów przez Próchnik. W ostatnim czasie także, ze względu na nietypowe zachowanie kursu akcji Węglopeksu, SII zawiadomiło KNF o możliwości dokonania manipulacji.
Próchnik poinformował 13?lutego o nabyciu wszystkich udziałów cypryjskiej spółki Rage Age International Limited za 18 mln zł. Wartość tej transakcji jest znacząca i stanowi stosunkowo wysoki udział w kapitale własnym odzieżowej firmy. Jak można wyczytać w raporcie bieżącym, umowę zawarto natomiast z podmiotem, którego udziałowcami są m.in. prezes oraz członek rady nadzorczej Próchnika. Źródłem finansowania transakcji są środki pozyskane poprzez emisję i objęcie akcji serii I. Ponadto, w celu rozliczenia ceny sprzedaży nabywanych udziałów została zawarta umowa dotycząca potrącenia wzajemnych wierzytelności o zapłatę tej ceny i wniesienie wkładu na pokrycie obejmowanych akcji w kapitale zakładowym spółki Próchnik.
Czy Próchnik przekazał wszystkie informacje?
Tego rodzaju transakcja, mając na uwadze jej wysoką wartość, a także powiązania członków organów Próchnika z podmiotem, od którego udziały zostały nabyte, powinna być wyjątkowo mocno umotywowana, a wszystkie najważniejsze szczegóły z nią związane podane do publicznej wiadomości. Tymczasem, w raporcie informującym o zawarciu znaczącej umowy, zabrakło wielu istotnych informacji dotyczących nabywanej spółki. Chociażby wartości jej aktywów w dniu przejęcia i osiągniętych w 2012 roku wyników finansowych oraz sposobu i wartości dokonanej jej wyceny, która była podstawą ustalenia ceny przedmiotu transakcji. Próchnik nie poinformował także o wysokości udziałów posiadanych przez prezesa zarządu i członka rady nadzorczej w kapitale zakładowym sprzedającego, jak również o potencjalnym wpływie połączenia na przyszłe wyniki finansowe spółki. Mając na uwadze powyższe, w opinii Stowarzyszenia raport ten nie jest kompletny i nie pozwala inwestorom na ocenę wpływu przekazywanych informacji na sytuację gospodarczą, majątkową i finansową odzieżowej firmy, co może z kolei stanowić naruszenie przepisów dotyczących obowiązków informacyjnych. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat opisywanej transakcji, SII wystąpiło do zarządu Próchnika z wnioskiem o odpowiedź na pytania, które jej dotyczą, a także zwróciło się do KNF z prośbą o weryfikację, czy opublikowany raport jest kompletny.
Czy dokonano manipulacji akcjami Węglopex Holding?
Uwagę SII przykuło w ostatnim czasie także nietypowe podczas niektórych sesji zachowanie kursu akcji Węglopeksu. Cena tej notowanej na rynku NewConnect spółki, na koniec ostatniej sesji drugiego, trzeciego i czwartego kwartału 2012 roku znacząco wzrosła, by podczas kolejnych dni istotnie spaść. 29 czerwca wzrost wyniósł ok. 33 proc., 28 września ok. 38 proc., a 28 grudnia ok. 32?proc. W tym samym czasie znacząco wyróżniał się także wolumen obrotu, wynosząc odpowiednio 653 proc., 884 proc. i 1201 proc. średniego wolumenu obrotu tymi instrumentami z całego miesiąca. Tak znaczący wzrost kursu akcji Węglopeksu oraz wolumenu ich obrotu na rynku NewConnect pozwalają przypuszczać, że mogło dojść do manipulacji tymi instrumentami poprzez zawieranie transakcji powodujących sztuczne ustalenie się ich ceny. W związku z powyższym, Stowarzyszenie zawiadomiło KNF o możliwości manipulacji akcjami Węglopeksu.
Na co miał wpływ wzrost kursu akcji?
Znaczący wzrost ceny akcji Węglopex Holding na koniec ostatniej sesji czerwca, września i grudnia 2012 roku wyraźnie pozytywnie wpłynął na wyniki innego podmiotu notowanego na rynku NewConnect. Spółka PSW Capital, bo o niej mowa, będąca właścicielem 91,84 proc. wszystkich akcji Węglopeksu, dokonująca wyceny tych aktywów na koniec każdego kwartału, osiągnęła dzięki wyższej ich wartości zdecydowanie lepsze kwartalne wyniki finansowe w 2012 roku. Wzrost kursu Węglopeksu o kilka groszy na ostatniej sesji w czerwcu, podwyższył kwartalny wynik finansowy PSW aż o 12,7 mln złotych, przy wartości przychodów ze sprzedaży tej spółki na poziomie zaledwie 0,27 mln złotych. Ponadtrzydziestoprocentowe zwyżki kursu akcji Węglopeksu na ostatniej sesji trzeciego i czwartego kwartału podwyższyły natomiast wartość posiadanych przez PSW Capital aktywów, a w konsekwencji pozwoliły osiągnąć także wyższy wynik finansowy, aż o 10,6 i 12,7 mln złotych przy osiągniętych zaledwie 0,13 mln złotych przychodów ze sprzedaży w trzecim kwartale oraz braku jakiegokolwiek przychodu ze sprzedaży w czwartym kwartale.