Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych
Catalyst ma już cztery lata. Znacząco wzrosła zarówno liczba debiutów, jak i wartość emisji. Rynek obligacji rozkręcił się nam na dobre?
Tak, dzisiaj możemy już powiedzieć, że rynek Catalyst rozkręcił się na dobre. Notujemy na nim już ponad 46 proc. wartości emisji obligacji nieskarbowych. A trzeba pamiętać, że znaczna część tych nienotowanych to papiery, które są faktycznie opakowanym inaczej kredytem, czyli jest to produkt, którym nie da się handlować. Na sukces Catalyst złożyło się co najmniej kilka czynników: sprzyjające warunki finansowania rozwoju długiem, coraz popularniejsza restrukturyzacja zadłużenia i wzrost popularności instrumentów dłużnych jako sposobu lokaty kapitału. Z pewnością sprzyjają temu zjawisku także decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Od listopada 2012 r. do dziś mieliśmy do czynienia z serią obniżek stóp procentowych. W tym czasie stopa referencyjna spadła z 4,75 proc. do 2,5 proc. Oszczędzanie pieniędzy na lokatach bankowych stało się nieatrakcyjne, a nawet nieopłacalne. Inwestorzy aktywniej niż dotychczas zaczęli szukać innych form oszczędzania. Obligacje korporacyjne oprocentowane są w wielu przypadkach na poziomie nawet około 10 proc., a więc stanowią atrakcyjną alternatywę dla oferty banków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.