Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Miniony tydzień na warszawskiej giełdzie upłynął pod znakiem lekkiej korekty notowań. Bykom nie udało się podtrzymać dobrej passy i po trzech wzrostowych tygodniach z rzędu czwarty przyniósł spadek WIG o 0,1 proc. Barierą nie do przejścia pozostaje dla indeksu linia średniej kroczącej z 200 sesji. W jej pokonaniu skutecznie przeszkadzają bykom czynniki makroekonomiczne – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
W gronie tych pierwszych należy wymienić sceptyczne nastawienie nowego rządu Grecji do strefy euro oraz niepewność, mimo rzekomego porozumienia, w sprawie dalszego przebiegu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Wśród czynników wewnętrznych analitycy wymieniają negatywny wpływ niskich stóp procentowych na wyniki sektora bankowego oraz osiągnięcia funduszy dłużnych, które wciąż są na tyle dobre, by pieniądze nie musiały płynąć na rynek akcji. Ponadto nastroje inwestorów popsuł też odczyt PKB za IV kwartał ubiegłego roku. Okazało się, że nasza gospodarka rosła w tempie 3 proc. (w relacji do tego samego okresu roku 2013 r.), a oczekiwano wzrostu o 3,15 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.